Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Uporni odbijac hrane

marijafi

Postovani,
molim Vas za strucno misljenje:
imam dijete staro 8 mjeseci.Iskljucivo je dojen prvih 6 mj. Sa 6 mj imao je 9600 kg i 73 cm,roden sa 3300,52 cm.

Kada je napunio 6mjeseci zapoceli smo sa dohranom i stali.U dva mjeseca nije pojeo zlicu hrane sve skupa.Probala sam bas sve i sirovo,kuhano,kupovno,voce,povrce,zitarice...i nista.
Otvori usta na prvu zlicicu i zatim sam sebi dize zeludac i nema sanse da otvori usta.Nece ni sokove, samo vodu.Dojenje je i dalje broj jedan.

Sve me to vec brine i frustrira ,pogotovo radi osude i savjeta iz okoline:te ja sam kriva jer sam cekala sest mjeseci da ponudim hranu, te trebas posolit/posecerit,pa daj kekse pa ovo pa ono.

Vise ne znam sto misliti.

Takoder sam dosta citala i sad me strah da ne postane anemican ukoliko ne pocme jest.Nesto da u majcinu mlijeku nema dovoljno Fe...

Sto mislite o svemu ovome i imam li razloga za zabrinutost?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Stvar je dosta jednostavna: 1. po programu mjera zdravstvene zaštite u dobi od 6 mjeseci se kontrolira hemoglobin iz kapi krvi iz prsta. Obzirom da je dijete iznadprosječno napredovalo na težini relativno je i veći rizik da mu nedostaje željeza. Bez obzira na to, ne preporuča se uvođenje dohrane prije navršenih 6 mjeseci ako dijete dobro napreduje (ljudi koji su se svojim životom i profesijom opredijelili za pedijatriju ipak više znaju o razlozima zašto je tako bolje). Drugih 6 mjeseci treba shvatiti kao period prilagodbe na nove okuse i pojedinoj djeci to ide teže i sporije. Ništa mu se neće dogoditi ako se ovako nastavi do 12 mjeseci. Frustracija oko hranjenja ima suprotni učinak i dijete počinje odbijati svu hranu (može uskoro početi odbijati i dojku). Dosoljavanje hrane se ne preporuča do navršenih 18 mjeseci iz dva razloga: 1. bubrezi su nezreli i dodatna sol ih jako opterećuje (kao kad imate novi auto pa ga od početka vozite preko 150 na sat happy ) i drugi je razlog što se u odrasloj dobi može očekivati povećanje krvnog tlaka za 10 - 15 mm žive.

marijafi

Hvala vam na odgovoru!

Još dva pitanja; radi li se test krvi sa 6 mjeseci obavezno ili se mora zatražiti? Na pregledu sa 6 mjeseci pedijatrica nam to nije spominjala. Pregled ponovno imamo za mjesec dana ( kad napuni 9 mj ).

I postoje li neki "vanjski" znakovi po kom bi se dalo naslutiti da dijete ima manjak željeza?

I po Vašem mišljenju, da li da sada sačekam slijedeći mjesec i redovnu kontrolu, ili da dijete odvedem ranije na vađenje krvi?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

U Programu mjera zdravstvene zaštite je predviđena kontrola hemoglobina za svu djecu. Određene skupine koje su u povećanom riziku trebaju kontrolu ranije (prijevremeno rođeni, blizanci, ili ako postoje klinički znaci koji bi mogli upućivati na slabokrvnost - bljedoća, slab apetit, učestale bolesti). Pokušajte zatražiti pregled hemoglobina prije 9 mjeseci.

marijafi

Zatrazila sam pregled hemoglobina i jucer je uraden.Nalaz je uredan.

Jos jednom hvala Vam na odgovorima ,

pozdrav!