Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

vecernje temperature

elie

Poštovani doktore,

dijete mi vec 3 dana zaredom ima povisenu temperaturu 37,7 navecer i tijekom noci.
Ujutro kad se probudi temperatura je normalna i tijekom cijelog dana isto.
Tek predvecer se povisi opet.
Tijekom noci nemirno spava,a preko dana odlicno.
Da li mozete ovako pretpostaviti o cemu bi bila rijec?
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Mogu pretpostaviti da mama nema pojma kako doktori razmišljaju. Meni je prvo pitanje: a zašto ste mu mjerili temperaturu?

elie

Pa samo zato jer je bio jako topao,iz njega je "isijavala" toplina, pa mi je prva reakcija bila mjerenje temperature.
Evo sada spava i temp je 38. Mislim da to ipak nije normalno.
Inace, trenutno smo u fazi curenja iz nosa i kasljanja,mozda je sa tim povezano?

Darko Richter, dr. med.

Čujte, dijete očito nema "večernje temperature", već vidnu febrilnu gornju dišnu bolest. Tu uzročnici mogu biti: virusi raznih i brojnih vrsta, i bakterije: pneumokok, stafilokok, streptokok, meningokok, hemofilus, moraksela (samo najčešći).

elie

Nocas je imao temp 39,tesko disao i srce mu je ubrzano lupalo.Nije uopce spavao.
Jutros je temp bila 38,otisli kod pedijatrice,poslusala ga i utvrdila da je bronhitis.
Dobili smo Klavocin bid sirup za piti svakih 12 sati i Ventolin sirup 3 puta na dan nekoliko dana.
Kod pedijatrice je jednom i inhaliran (isto Ventolin).
Temperatura mu se i dalje dize do 39,5.

S obzirom da me je pomalo strah i Ventolina i ucestale upotrebe antibiotika (3. antibiotik u 2 mjeseca), da li da pokusam odgoditi upotrebu antibiotika jos koji dan?
Pedijatrica nam ga je navodno dala jer se boji da se ne prosiri na pluca.
Da li da mozda veceras krenem samo sa Ventolinom,pa sutra ovisno o situaciji antibiotik?
Pedijatrica kaze da samo od bronhitisa ne bi bila tako visoka temp,vec da tu postoji jos nesto,virusno vjerojatno,a opet citam na netu da bronhitisi prodju sami od sebe.
Ne znam sto da radim,ali znam da cete bit pametniji od mene.
Upomoc!

elie

Jos samo da dodam, dijete ima 18 mjeseci, a na uputstvima ventolina stoji da se koristi tek od 2 godine....
Te da nije dovoljno ispitana eventualna stetnost za mladju djecu.
Valjda to pise s razlogom.

Darko Richter, dr. med.

Joj mene, dijete ima očitu dišnu infekciju s visokom temperaturom. Zašto idete doktoru, ako ga nećete liječniti ničime što vam je predloženo? Dajte mu Klavocin, a, po meni, ovim krzmanjem već kasnite, jer se, peroralni lijekovi ionako sporije resprbiraju i sporije djeluju, a za Ventolin na daljinu mogu reći da bi bilo jako čudno da netko s 39,5 temperaturom, i bronhospazmom, ide kući da pijucka Ventolin. To je za bolnicu.

elie

Dragi doktore,

ne zelim Vas dodatno opterecivati,ali ne mogu odoljeti a da Vam se ne javim, postala sam ovisna o Vama, a znam da ni Vi ne biste mogli spavati da Vam se ne javim.
Evo, vec 4 dana "pijemo" antibiotik i situacija je bolja, temperature nema,ali dijete je i dalje bezvoljno,nervozno, ne zeli jesti.
Da li je moguce da antibiotik tako utjece na njega ili je jos uvijek iscrpljen od svega?
Koliko je za malu djecu opasna visoka temperatura?
Citala sam nesto o tome ranije, a s obzirom da je imao i jednu od 40,4, od cega sam skoro pala u nesvijest, mozete li mi ukratko reci nesto o tome?
Koliko dugo (dana) je uputno snizavati temperaturu (Paracetamolom ili dr.), 3,4?
Sto kad temp traje dulje?

Evo, nakon ovoliko pitanja sad necete imati ni vremena za spavanje.
Vec znam da cete me "rijesiti" u svom stilu.

Thanx.

Darko Richter, dr. med.

Dijete prizdravlja, majka se po malo oporavlja od svoje nesvjestice, i sada treba počeit normalno kuhati, pa će dijete vjerojatno početi nešto jesti. Nije tu antibiotik ništa kriv, već majka. Stara je francuska izreka (ako nešto ne izgleda jasno): "Cherchez la femme!"
Za malu djecu temperatura je opasna koliko i za veliku. Temperatura je ipak znak koji može spasiti, jer, ako je, unatoč ozbiljnosti bolesti, iz nekog razloga mala, i nezapažena, dijete može umrijeti od osnovne bolesti. Poznato je da sepse ("trovanja krvi"blunk, koja idu s niskom temperaturom imaju puno gori ishod, nego ako buknu s temperaturom preko 40. Padanje u nesvijest je dosta beskorisno. A što je to "dulje" trajanje temperature, ne bih znao, jer, za vas je to dulje trajanje vjerojatno nastupilo čim ste djetetu izmjerili temperaturu, i čudite sa da već nije normalna.
Prije spavanja dajte djetetu piti vode ili fine bistre juhe. Onda padnite u nesvijest pokraj svojeg izbezumljenog supruga.