Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Zrelost crijeva-dohrana beba

tamisara

Poštovani,zbog različitih uputa i različitih iskustava vezanih za dohranu beba, zamolila bih Vas odgovor na pitanje-jesu li crijeva bebe stare 4mjeseca dovoljno zrela da probave voće povrće i rižine pahuljice(mislim na lagano sezonsko voće tipa jabuke-kruške-banane i povrće poput krumpira-mrkvice-tikvice naravno bez začina) ?

Takodjer me zanima da li se uvodjenje gore navedene hrane preporučuje (po novome)tek iza 6.mj starosti djeteta samo zbog mogućnosti alergije ili postoji još neki razlog? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Probavljivost navedenih namirnica je dobra no crijevo je u toj dobi važan organ u razvoju imuniteta. Alergije, autoimune bolesti - na sve to ima utjecaja zdravlje crijeva. Stoga su službene preporuke uvođenja dohrane ne ranije od navršenih 5 mjeseci (unatrag 5-6 godina, ne tako odnedavno).