Psihijatrija

Nervni slom, sta je to?

KK

Postovani;

prije par mjeseci bila sam upala u jednu jaku psihicku krizu (nije, nazalost, bila ni prva ni posljednja)- mucile su me mjesec dana povremene halucinacije, napadi straha, derealizacije itd.

Moj ljekar (zbog nepoznavanja jezika- tek sam bila dosla u zemlju u kojoj sam) me nije poslao psihijatru, nego mi je propisao Zoloft i napisao mi kao dijagnozu da sam imala Nervni Slom.

Sta je to? Da li je to uopste validan medicinski naziv?
Meni to nekako suvise 'bolesno' zvuci...pa bih zeljela da znam zasto su mi dva puta napisali (jednom davno i u Bosni- odakle poticem) tu dijagnozu!

Hvala vam puno unaprijed!

Prof. dr. sc. Vera Folnegović Šmalc, dr. med.

Reaktivna stanja ili "živčani slom". U našem narodu se za ovakvo psihičko stanje udomačio naziv " živčani slom". Rasčlanjujući naziv dobivamo objašnjenje samog pojma - reakcija na stanje ili doživljaj. Reaktivna stanja mogu se javiti na uvjete života u stranoj sredini ( problem izbjeglica i njihovo nesnalaženje u novim uvjetima ), te reakcije na gubitak (bliske osobe), razočarenje ili neuspjeh. Tako reagiraju osobe koje su osjećajno labilnije,narcisoidni - kojima su više puta uskračeni vanjski dokazi osobne važnosti, psihofizički slabiji pojedinci; žene u osjetljivijim razdobljima (babinje ili menopauza ), osobe u stanjima duge neizvjesnosti, osobe u općoj iscrpljenosti.