Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija

lunika

Poštovani, imam sina dobi 5,5 godina kojem je prije 1,5 godinu, nakon dugotrajnog kašlja i začepljenog nosa, učinjena pretraga ukupnog IgE koji je tada bio 384,0 IU/ml, određena terapija 5 ml Rinolana i Nasonex s dijagnozom Rhinitis allergica. Kašalj se nakon toga smirio. Nakon toga smo radili Prick alergotestove (inhalacijske i nutritivne) koji su bili negativni. U zimskim mjesecima je bilo dobro pa nije niti primao terapiju, a u proljeće opet kašalj, teško disanje na nos te cjelogodišnji svrbež gotovo po cijelom tijelu bez vidljivih promjena na koži, osim što je malo grublja na dodir, ukupni IgE 900 IU/ml, terapija ista. U ožujku smo radili laboratorijske pretrage krvi, Specifični IgE na korove (ambrozija, divlji pelin, tratinčica, maslačak, krkica) 11,09 KIU/L. Zanima da vaše mišljenje da li je terapija koju prima primjerena, te kada bi mogli napraviti bar malu pauzu u primjeni terapije s obzirom da su korovi na koje je alergičan prisutne veliki broj mjeseci u godini. Razlog pitanja je što često krvari iz nosa . Za svrbež mi nitko nije znao dati odgovor, čak smo radili i pretrage na parazite, nalaz je bio u redu. Imaju li svrbež i ovo gore navedeno veze.
Lijep pozdrav i unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Svrbež i sve ono drugo imaju jako puno veze, jer je svrbež odraz njegove suhe, ekcematične kože. Sve je na istoj alergijskoj osnovi kao i peludna hunjavica.
Kao terapiju preproučio bih Aerius sirup, 1 žličicu svaki dan, trajno dok ima smetnje.Uz to može ušmrkavati Flixonase, il Nasonex, ili Tafen Nasal. Preporučio bih Flixonase, zbog malo lakše podnošljivosti. Ipak, ne treba ga uzimati duže od 6-8 tjedana, a da unutrašnjost nosa ne provjeri ORL specijalist. Kožu mazati mlijekom (Nivea, Linola Fett, Eucerin, Cercome, itd.), svaki dan, kako bi bila otporna na suhoću, i manje svrbila.
Jedno od rješenja jest i hiposenzibilizacija, koja će imati učinka prvenstveno na smetnje alergijskog rinokonjunktivitisa. Prethodno je ptorebno točno utvrditi na koje je peludi alergičan, jer se od njih slaže sastav pripravka z ahiposenzibilizaciju. Od nekog vremena ja dajem skoro isključivo sublingvalnu imunoterapiju (SLIT), čime se dobiva jako dobar rezultat, a izbjegava dolaženje na injekcije. Pacijent uzima otopinu alergena kao nekada kardijalni pacijenti nitroglicerin, kapanjem pod jezik.

tajana

Pozdrav! Rado bi se uključila u ovu temu. Moj sin ima dijagnosticirnu alergijsku astmu. Kao dojenće mu je dijagnosticirana ( a sada ima 6,5 g). Zadnjih 4 godina na svakoj kontroli su mu nalazi odlični, Ige mu je dobar, ništa mi nije povišeno preko krvi ni za hranu niti za peludi. Redovito svaki dan smo 4 godine koristili flixsotine 2x1 i ventolin po potrebi. Prije 2 mj. nam je doktorica uvela seretide 2x1. Imam osjećaj, moj neprofesionalni , da ni dana nije bilo da se nije zakašljo ili da nije u nekoliko navrata ispuhao nos, i to gusto i zeleno. Cijelo vrijeme mu je nos zaštopan, priča kroz nos ali mu ne curi. U komadu je bio promukao 3 tjedna. Sve sam to rekla doktorici koja je na sve to na sve to rekla da vjerovatno ima bakteriju i dala nam zinat. Moje skromno mišljenje : da je to alergija koja je uznapredovala i neš nam nedostaje, a zinat bezveze. No otišli smo ,na inzistiranje , uzeti bris i CRP i sve je bilo uredno, a simptomi i dalje isti. No ono što još želim reći je da evo upravo u ovom periodu (u zadnjih 10 dana): kiše, oči su mu crvene kao da se našminkao, podočnjaci ljubičasti, stalno češe nos koji je vidno zaštopan a teško nešto izlazi, počeo se i suho zakašljavati, stalno se češe po cijelom tijelu iako nema crvenila. Pije rinolan 5 ml svaki dan i dajemo mu seretide po uputi. No , kao da i ne. Pitanje glasi: jel mu je terapija možda nepotpuna!? Jel mu možda taj seretide baš i nije neko bolje riješenje ( jer mi se čini da mu je flixotide bolje odgovarao i na vašu uputu kada sam mu povečala sa 1x2 , na 2x2 kašalj je nestao, a nos je prestao ispuhivati)?

Darko Richter, dr. med.

Evo, ja nemam pojma koji su to "odlični nalazi za astmu", jer, prvi odlični nalaz jest da diejte nema niti jedan simptom astme, a zatim, da mu je uredna spirometrija, a zatim, da mu je uredan dušični oksid u izdisaju, a dalje da ima poboljšanu bronhalnu hiperreaktivnost. IgE mu na nešto mora biti povišen, ali to nema puno veze s težinom astme. Vi kažete da je sve u redu. Seretide se ne uvodi samo tako, ako nema jasnog kliničkog ili spirometrijskog pogoršanja. Kako onda kažete da je sve bilo odlično. A Seretide ima u pumpicama i u diskusima, i u različitim jačinama. Ako ga ne zna dobro udahnuti, badava mu. Inače, i Flixotide dolazi u pumpicama i diskusima i u različitim jačinama. U svakom Seretidu ima isto što i u Flixotideu, uz dodatak salmeteraola, dugodjelujućeg beta2-agonista. Tako da mi nije jasno kako mu je, najedanput, u odličnom stanju ordiniran Seretide, lijek "jači" od flixotidea, i kako mu se iza toga stanje pogoršalo. A po opisu, ima najmanje intenzivni alergijski (vjerojatno peludi) rinokonjunktivitis. Za astmu nisam više siguran.

tajana

Što se tiće vašeg mišljenja za paludnu hunjavicu se slažem. Kako se ne bi ponavljala mi smo dosta razgovarali o stanju moga sina pod imenom"doki"-naslov:znojenje. Rekli ste mi da moramo ponoviti testiranje preko krvi na sve elemente ali to nikako da dopre do naše liječnice. Ukratko prije godinu i pol smo preko krvi radili testove i svi su bili dobri, nisu bili povišeni i Ige nam je bio dobar. Dijete u proljetnom periodu ima izraženu peludnu hunjavicu a u jesen mu smeteju magle, izražene su suhim i nadražajnim kašljem koji započinje tijekom noći a nakon uzimanja ventolina on postane zrel i izbacuje gusto i zeleno. Bili smo na kontroli u Osijeku prije 2 mj i pulmolog nam je povećao flixotide sa 2x1 od 50 , na 2x1 od 125 , a nakon nekog vremena da smanjimo na samo 1x1 od 125. No naša liječnica se s time nije složila i dala nam je seretide 2x1 od 50. I što sada!?Malo sam zbunjena i ne znam što da mislim!A naručito što da radim kako bi olakšala djetetu!?
Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Ja odavde nemam pojma skoro niti o čemu, jer to što pričate vrijedi za svakoga: svakome smetaju magle, svatko se povremeno prehladi, može imati i bronhitis i iskašljavati.
ŠTO NISTE NAPRAVILI POŠTENU ALERGOLOŠKU OBRADU, TO JE BAREM U OSIJEKU (KB) MOGUĆE I REDOVNO - ODREĐIVANJE UKUPNIH I SPECIFIČNI IgE IZ KRVI. Da barem nešto riješimo: ima li, ili nema alergiju, i ako da, na što. Ovako nije dalje moguće suvislo vas savjetovati.