Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergija na čokoladu i..

Sonia_mi

danas sam bila na pitch testu i ustanovljena je reakcija na čokoladu, sireve sa plem. plijesni i povrće skupine I (razradu ćemo napraviti za par dana).
u šoku sam. očekivala sam reakcije na inhalacijske alergene, nikako ne na navedene.
sad me zanima, pošto testiranje nije dovršeno, nisam dobila nikakve upute, kako se ponašati???
izbjegavati apsolutno čokoladu (ili/i kakao??), plem. sireve i povrće iz te skupine, tj. treba li izbaciti apsolutno iz prehrane?
nikakvih poteškoća nisam nikad osjetila od navedenih namirnica, barem da bi ih ja svjesno povezala sa njima.
Moguće migrene, teško "sjedanje" hrane, povračanje i sl. je možda moguće, ali nisam nikad razmišljala o tome i povezivala sa određenom namirnicom.

unaprijed zahvaljujem na uputama kako se dalje ponašati.

Darko Richter, dr. med.

Ovo testiranje nema apsolutno nikakve veze niti sa čime, ako ne postoji razlog za testiranje. Dakle, počnite s razlogom za testiranje, tj. indikacijom za test, a ne s rezultatima nalaza. Ja imam bezbroj patoloških nalaza, zbog kojih nisam automatski bolestan.

Sonia_mi

indikacija na testiranje za inhalacijske alergene su bile poteškoće sa rinitisom, već dvije godine za redom u istom proljetom periodu (ožujak,travanj, svibanj), koje su liječene antibioticima - neuspješno, pa se posumnjalo na moguću alergiju.
a na prehrambene zbog povremenog oticanja usne šupljine pri konzumaciji tvrdih sireva.
rađen je i test na kontaktne alergene zbog oticanja podlaktica, njihovo osipanje i peckanje pri kontaktu sa sredstvima za čišćenje pa čak i sa dječjim šamponom (povremeno, nije pravilo).
znaći mogu za sad, dok ne osjećam nikakve tegobe od navedenih namirnica, ponašati se kao da testa, tj. rezultata nije ni bilo?
zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Sumnja na alergiju i alergijski rinitis, testira se prick testom, ili određivanjem specifičnih IgE protutijela, a nikakvim patch testom.
Oticanje u usnoj šupljini, nakon ingestije tvrdih sireva, liječi se ne-ingestijom tvrdih sireva, a ne čokolade, kao što vam je vjerojatno jasno. A testiranje se također obavlja prick testom, i to na kravlje mlijeko, eventualno i neke plijesni.
Kožni osipi mogu se proučavati pomoću patch testa, iako i tu treba da prethode prick testovi na određene namirnice ili tvari koje dolaze u direktni dodir s kožom, a nikako patch kao prvi. Jer, u tom slučaju dobivate podatak da u stvari niste jeli tvrdi sir, nego čokoladu. To bi bilo za psihijatriju.

Sonia_mi

moja greška,
pisala pod jakim dojmom jučer big-smile
radio se dakle alergotest (na inhalativne i nutritivne) - kako se već on i radi (bockanjem na ruci blunk)
a kontaktni me upravo izluđuje na leđima i sutra skidam flasteriće, radit će razradu povrća i dobivam "kompletnu listu,nalaz, mišljenje...."

ja sam kao dijete odrasla u travi, sijenu, prašini, na domaćoj hrani, sa minimalnim doticajem sa konzervansima, bojilima, junk foodom, od jutra do mraka na svježem seoskom zraku pa mi je svaka pomisao na alergije smiješna i malo nevjerojatna. dok nisam počela osjećati te neke tegobe. zapavo sam presretna da su svi inhalativni negativni, a za nutritivne za sad ne brinem puno jer ne osjećam nikakve tegobe od navedenih (pozitivnih na testu) - prvi tren mi je stvorilo malu paniku jer me moja doc. opće prakse isprepadala "ili čokolada ili alergija - obavezno izbaciti sve navedeno i bla,bla..." zato sam tražila mišljenje plus (dok ne naiđem na ono koje mi se sviđa blunk) (šala)

probleme sa kontaktnim alergenima imam već godinama, nakit i metali sa niklom ne smiju u doticaj sa mojom kožom - "spali" ju i upali se. osipanje podlaktica je novost, zadnjih par mjeseci, ali nadam se da će biti nekih konkretnih i korisnih rezultata sutra.

hvala puno

Darko Richter, dr. med.

Čujte, vam svaki puta ispadne neki bitni dio priče. Npr., kako su ispali prick testovi na inhalacijske alergene, na nutritivn alergene i ev. na konzervanse (ako su rađeni). Zatim, kako su ispali patch testovi i kako će ispasti oni sutra, to mi javite, malo sistematičnije.
Mene kao doktora malo nerviraju panični pacijenti, jer to implicira da oni kao nešto jako puno znaju, pa se zato boje. A, u stvari, ako puno znaš, manje se bojiš, iako nije garantirano da je bolest lakša, zato jer nešto o njoj znaš.

Sonia_mi

poštovani,
evo mojih kompletnih rezultata.
Inhalativni - svi negativni
Nutritivni - Povrće I (6x6 mm): Kupus (5x5 mm), Celer (5x5 mm); čokolada (5x5 mm), sir s plijesni (7x7 mm).
I na kraju nalaz epikutnog testiranja - Nikal sulfat (+++), Kobalt Klorid (+), Smjesa mirisa (+++), Peruvijanski bal(z)am,
Otopina čarija za suđe (+), Otopina Arfa (+), Otopina Klora (+) i Otopina čarlija za stakla (+)

kontaktni na nikal i mirise su bili izrazito jak.
Već sam navela da su alergije za mene stvarno nepoznanica i ja ne znam kako se sad ponašati, prema navedenim nalazima, a pogotovo za kontaktne alergene čije posljedice osjećam i vidim na svojoj koži i licu -ŠTA JA SMIJEM???
gospođa alergiolog na žalost nije bila raspoložena za uputu kako dalje. kratko mi je rekla ništa parfemirano i neka potražim nešto bez peruvijanskog b.
sad mi se motaju po glavi pitanja - kako se zaštititi od neugodnih mirisa, koju preparativnu kozmetiku, smijem li dekorativnu?? smijem li omekšivać rublja? osvježivaće zraka, kupati dječicu, prati kosu, farbati ju, štititi se od uboda komaraca, pušiti.... zilijun pitanja.
da napomenem, moja je koža izrazito osjetljiva, mješovita u licu, ostatak tijela suha i tanašna. sve se manifestira preko nje. imam 27 godina a nikako se riješiti problema sa kožom i sitnih prištića kao osipa ponajviše uz rubove lica i čela.
vlasište mi je već mjesecima puno krastice. prvotno nakon farbanja kose. ali kako više nisam bojala kosu, vlaište je i dalje oštećeno i puno krastica.
dobila sam preporuku od derm. za kremu za lice Sensibio od bioderma (da probam da li mi odgovara) ali ju nisam uspjela pronaći pa sam uzela od Avene skin recovery creme fragnence free i A-dermin gel za pranje za iritiranu kožu.

još jednom, ako ne osjećam (ili ja ne prepoznajem) smetnje od navedenih nutritiva na koje je test pozitivan, da li na ih nastavim konzumirati noramlno, umjereno ili nikako??
koje su moguće posljedice ako uporno unosimo alergene u naš organizam. na koje nemamo izražene reakcije. dugortajno.

sve moje navedene poteškoće mogu riješiti na bilo koji način? čime jačati organizam, možda neka druga terapija??
imate li za preporuku nekog u šibeniku, van bolničke ambulante, kad već ne mogu zbog malene dječice van njega.

zahvaljujem na odgovoru i strpljenju

Darko Richter, dr. med.

evo mojih kompletnih rezultata.
Inhalativni - svi negativni
Nutritivni - Povrće I (6x6 mm): Kupus (5x5 mm), Celer (5x5 mm); čokolada (5x5 mm), sir s plijesni (7x7 mm).
I na kraju nalaz epikutnog testiranja - Nikal sulfat (+++), Kobalt Klorid (+), Smjesa mirisa (+++), Peruvijanski bal(z)am,
Otopina čarija za suđe (+), Otopina Arfa (+), Otopina Klora (+) i Otopina čarlija za stakla (+)

Ovo je dobro pitanje: još jednom, ako ne osjećam (ili ja ne prepoznajem) smetnje od navedenih nutritiva na koje je test pozitivan, da li na ih nastavim konzumirati noramlno, umjereno ili nikako?? tu treba upčiniti taj provokacijski pokus: par tjedana niti blizu jednoj tvari koju odaberete za provjeru, a zatim je popčnete jesti, a da drugo puno ne mijenjate, i pratite na sebi što želite 7 dana. Ako se nešto pojavi, pa onda prekidanjem te namirnice na daljnja 3 tjedna nestane, pa se unutar 7 dana od ponovne ingestije opet pojavi, to je to što vam smeta. I tako jednu po jednu namirnicu. Izračunali ste da vam za svaku treba oko 2 mjeseca. Imate samo 27 godina, pa i vremena da dokučite da li ste i na što alergični.
Ako uporno unosimo alergene u svoj organizam onda to dokazuje da smo, namjerno ili nehotično, tvrdoglavi.Drugih posljedica baš i ne znam. No, rekao bih vam da se definicija alergena još ne zna. Jer, meni je jedan stvar alergen, a vama druga. Dakle, alergen je za vas ono s čime ne možete sklopiti primirje. Zato stalno upozoravam na apsurdnost inzistiranja na nalazima, bez kliničke slike. No, naravno da je to zaman, i da će me već sutra, netko tko je upravo ovo pročitao, pitati "doktore, u imam nalaz da sam alergičan/na na pijesak sa Martiniqu-a; nemam nikakvih smetnji, ali, s obzirom da smo uplatili bračno putovanje na Martinique, mene zanima da li smijem tamo ići?" I što da mu/joj odgovorim? Jedini način da doznate da li ste alergični na pijesak s Martiniqua, jest da tamo odete, i to u aranžmanu točno određenog tour-operatora. Jest da nešto košta, ali jedino ćete tako doznati to što vas neizmjerno muči.

Kako riješiti sve vaše probleme, ne znam. Ako doista imate alergiju, moglo bi vam pomoći da trajno kroz tjedne i mjesece uzimate 1 tbl. Aeriusa ili Xyzala (antihistaminici), a ako biste htjeli brže doznati za efikasnu terapiju, mogli biste početi piti kortikosteroide, npr. Decortin, 2×20 mg dnevno i, za oko 3-4 dana vidjeli biste, ako se doista radi o alergiji, kontaktnoj ili inhalacijskoj, bitno poboljšanje. Ako biste to nastavili danima i tjednima, npr. sada i manje doze, počele bi vam se prorjeđivati kosti i kosa, rasti dlačice gdje ih normalno nema, stanjivati muskulatura na udovima i skupljati mast oko struka, a možda bi porastao i tlak.

Sonia_mi

onda definitivno ta terapija nije za mene i ne fali mi tlaka, a ni masti oko struka blunk

još jedno pitanje. oticanje i osip podlaktica, mislila sam da sam uspješno "riješila" gumenim rukavicama (mada one sadrže neke moje alergene-guma) ali očito nedovoljno. ruke su mi upravo ovakve http://img166.imageshack.us/img166/7744/p5040042kr6.jpg
užasno peku. a slično je sa trbuhom i bokovima (ne znam da li sam dirnula mokrim rukama ili je iziritirano možda od odjeće ili omekšivaća)
sutra idem na put i neće me biti dvadesetak dana. a do liječnice više ne stignem, pa bih vas molila preporuku (bilo čega)
možda neke kreme, masti, losiona... kojom mogu namazati tako iziritiranu kožu
maloprije sam popila 10 ml rinolana. još je rano za reakciju.

Darko Richter, dr. med.

Svaki dan trebate popiti 1 tbl. Aeriusa ili Xyzala, svaki dan, tjednima. Od prigode do prigode namažite Afloderm kremu na zahvaćena područja, 2 puta na dan kroz 1-3 dana.

Sonia_mi

zahvaljujem još jednom. kupila xyzal i mast...čekam bar neko olakšanje jer se osipanje podlaktica proširilo i na gornji dio šake, prste... sve otečeno, peče i žari sad
dobila sam preporuku svoje liječnice s kojom se opet čujem telefonski za nekog super liječnika (u Zd) sa super tehnologijom koji otkriva i liječi uzrok nastanka alergije... što mi zvuči jako dobro i kao dugoročno jedino pravo riješenje.
suspicious
nakon koliko xyzal potisne reakcije??

hvala još jedno, srdačan pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Xyzal reakcije potiskuje odmah, ali i sve bolje i bolje što se duže uzima, npr. najmanje 6 tjedana.
Glede nekoga tko sve zna i sve može, jako sam skeptičan.