Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergija ili astma

sinjo

Poštovani doktore
Javljam Vam se sa problemom alergije.Ovako sada mi je 29 godina a prije nekih 15-ak g rađene su mi alergološke pretrage radi upornih bronhitisa i upala sinusa koje su nekih pet godina do tada lječene isključivo razno raznim antibioticima. Tada je kožni test pokazao alergiju na perije,grinje,prašinu i pelud trava i postavljena je dijagnoza alergijskog rinitisa te prepisana terapija claritine 1x1 i flixonase 2x1, otada to trošim. Pred dvije godine u trudnoći se stanje poboljšalo nisam koristila ništa od navedenog prema preporuci ginekologa i bilo je sve u redu, međutim nakon poroda imala sam u više navrata atake teškog disanja (kao da nemam zraka, zviždanje u prsima) koji su se lječili sa injekcijama dexamethasona ili solumedrola i u nastavku sa ventolinom a i antibioticima . To se je u te dvije godine ponovilo nekih 10-ak puta. Zanima me Vaš savjet i mišljenje o svemu ovome jer kada sam svoju lječnicu upitala za ponovnu alergološku obradu rekla je da nije potrebna . Sada i dalje trošim claritine i flixonase prema preporuci ORL-a od prije 15 godina

Darko Richter, dr. med.

Da sam ja vaša doktorica, ne bi mi trebala nova alergološka obrada da vam propišem terapiju. Međutim, terapju koju dobivate, tj. Claritine i Flixonase, nije terapija po dijagnozi koju imate. Imate alergijsku astmu, a na što ste alergični, treba pogledati u alergotestu prije 15 godina, ili u novom, ako vas zanima. Jednostavno, trebate uzeti terapiju za alergiju, a ne za alergijski rinitis. Tj., možete vi i Flixonase, ako iamte simptome alergijske hunajvice, ali, njih nekako ne opisujete. Opisujete simptome astme. Dakle. treba vam prvenstevno inhalacijski steroid ili kombinacija inhalacijskog steroida s dugo-djelujućim beta-2 agonistom: Flixotide ili Seretide. Oboje postoji kao prah za inhalaciju iz diskusa, ili kao suspenzija za inhalaciju iz pumpice. Odaberite onaj oblik koji najbolje možete udahnuti. Terapija je trajna.

sinjo

Poštovani doktore

Doktorica je radila obradu pa me zanima Vaše mišljenje o nalazima (kod dr.alergologa sam naručena tek za dva mj) Imunoglobulin E- 160,1 H
dunger test u 1 mm3 nađeno je 611EO
Prick test histamin 7x7
grinje 11x7
pamuk 3x3
Rtg sinusa uredan
pH 7,454
pCO2 5,05
pO2 8,93

HCO3act 26,0 mmol/L
HCO3std 26,3 mmol/l
BE(B) 2,2 mmol/L
ctCO2 27,1 mmol/L
O2 SAT 94,2%

Darko Richter, dr. med.

Alergična je na grinje.