Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

ALERGIJA NA PELUD

OPUS

Hvala na konkretnom odgovoru u vezi p.alergije.Zanima me još da li uz xyzal tablete mogu uzimati i lectranal tablete i koji je lijek bolji flixonase ili tafen?
lp.

Darko Richter, dr. med.

Uz Xyzal posve je svejedno da li uzimate lectranal, ili grincajg.A može i bez jednog i drugog. Radi se o dijetetskom proizvodu, a nikakvom lijeku. Licencno je zaštićen, i vlasnici mogu pričati o njegovim kineskim i biljnim svojstivma što im drago. Mene samo čudi kako to da vi, s tolikim smetnjama, ne poznate osnovne antihistaminike i intranazalne kortikosteroide, ali ste već adikt nekakvog lectranala.
A koji je bolji, Flixonase, ili Tafen, ili Nasonex, to si odredite sami, jer su, znanstveno utvrđeno vrlo slične kliničke djelotvornosti u velikim skupinama ispitanika, unutar kojih može biti pojedinaca kojma se više sviđa jedan ili drugi ili treći. Ja također imam alergijski rinitis, srećom do sada nisam puno čuo o lectranalu, a od intranazalnih mi steroida najbolej miriši Flixonase, pa ga i koristim, s dobrim učinkom. I ne lutam.

OPUS

POŠTOVANI
Za razliku od Vas koji ste stručnjak i dr.med.ja sam samo laik i normalno je da lutam kraj desetaka lijekova i svakodnevnog reklamiranja novih proizvoda koji navodno spriječavaju alergiju.Na moju žalost poznajem skoro sve antihistaminike od prvih do ovih novije generacije i sve sam ih koristio.Prošle godine mi je terapija bila Aerius,a od tog lijeka sam imao problema sa srcem(arutmija).Niti od jedne terapije meni nije bilo bolje i što onda preostaje nego lutanje,a uredno sam obavljao sve kožne i krvne pretrage i prihvaćao terapije i sugestije liječnika.Ostaje mi još samo probati Xyzal i eventualno Tafen i Flixonase.Vama zahvaljujem na savjetu i na trudu.Koliko sam shvatio Lectranal je "banana".
LP.

Darko Richter, dr. med.

Terapija alergijskog rinitisa, kada ovaj jednom počne, traje onoliko koliko traje ekspozicija alergenu, ili duže. Dakle, niti jedna bilja ne peluda se samo par dana ili par sati, već to traje tjednima, ili mjesecima (trave). Najčepći razlog zašto terapija ne djeluje, a lectranal djeluje, jest taj, da se počne s urednom terapijom, ali se onda misli da je 2-3 dana toga dosta. Onda se smetnje vrate, što je jasno. Međutim, tada slijedi zaključak da lijek na valja, i okrene se propolisu, lectranalu, dijeti ili kristalnoj kugli. I, do tada taman popusti peludanje, i slijedi zaključak da se to ima zahvaliti alternativnom samoliječenju. Toliko o lijekovima u tabletama. Što se tiče lijekovima za ušmrkavanje ili udisanje, tu, osim upornosti u uzimanju, ulogu igra i tehnika udisanja. U najkraćem, ako se sprej šprica po sobi, po nosu izvana, ili po dlačicama u nosu, efekta nema. Lijek mora pokriti nosnu sluznicu. Da vam ove tablete daje doktor na sondu, svaki dan, tako da je sigurno da su ušle u želudac, i da vam umjesto intranazalnog kortikosteroidnog spreja daje isti kortikosteroid u injekciji, bilo bi vam odlično već za 1-2 dana. Ovako, vi lutate,jer ne shvaćate, da u svojem liječenju morate sami nešto napraviti. A to nije ono što vi mislite: koncepcija liječenja, koja je posao doktora, već provedba. Ljudi se zavaravaju da oni sebi mogu smisliti najbolje liječenje. Badava vi meni naglašavate da ste laik, samo da moje kritike učinite besmislenim. Ja vas kritiziram jer ne provodite liječenje kao treba, pa kližete u kreiranje svojeg liječenja. No, dozvoljavam da vam to nisu dovoljno naglasili, il da vam nisu pokazali praktičnu provedbu intranazalnog sprejanja.

OPUS

Da li po vama već sada trebam početi sa terapijom (Xyzal + Nasonex) i ako da do kada?
Da li trebam početi prvo sa tabletama pa ako se stanje ne smiri uzeti i Nasonex pa probati sa oboje?
Bdw.Vaše kritike nisu besmislene i vjerovatno su opravdane za nekog ali ja kad provodim terapiju držim se strogo uputstva doktora i ne špricam sprej po sobi jer mi to nije u interesu,a tablete redovito uzimam.
Samo me zanima da li treba početi sa terapijom mjesec dana prije ili treba pričekati prve simptone alergije.
lp.

Darko Richter, dr. med.

S terapijom treba početi prije, ali odakle vam ovih mjesec dana? Dosta je i dan prije, ako pogodite. A možete je uključiti i kasnije, samo, onda ćete se morati strpiti par dana za puni efekt.
Na ostalo sam vam dao dosta iscrpni odgovor i ranije, pa pogledajte tamo.