Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergija na ubod pčele

bla

Sin mi je alergičan na ubod pčele (ima 15 goidna) i preporučili su mu hiposenzibilzaciju, koliko je ona učinkovita, s obzirom da je alergičan i na pelud ambrozije i trava, hipo bi se radio samo na ubod pčela?

Darko Richter, dr. med.

Hiposenzibilizacija je učinkovita, posebno na otrove opnokrilaca (pčela i osa), za koje je to i jedina moguća prevencija težih reakcija. A učinkovita je i na ambroziju i peludi trava. Morate sami odabrati što hoćete. Ako mislite da biste od ambrozije ili peludi trava mogli dobiti anafilaktički šok, može se i to razmotriti kao apsolutna indikacija za imunoterapiju.