Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergijaili infekcija?

prije 2 g imala stafilokokni celulitis na licu-liječena u bolnici iv. antibioticima-orbeninom. tada sam imala i promjene u kosi i na spolovilu-izgledalo je kao crveni plik. od tada mi se povremeno(1x mjesečno) javljaju na spolovilu (velikim usnama), licu i vlasištu iste promjene-po 1-2 crvene papule(bez mjehurića, nije herpes) koje užasno!!! svrbe. bila sam kod dermatologa, rečeno mi je da mažem antibiotskom mašću, ali ne prolaze tada ništa brže. promjene izbiju češće prije menstruacije. što bi to moglo biti?

Darko Richter, dr. med.

Celulitis sa ovim smetnjama nema veze, toliko mogu reći na daljinu. A što je, teško mi je reći, osim da mi izgleda kao ekcem, pa bih probao namazati barem kombiniranu mast (probajte Triderm kremu).

hm...a jel bi te promjene kod mene mogle imati veze to što unazad godinu dana znam da imam hipotireozu-mb hashimoto, 2,5 mjeseci sam na terapiji euthyroxom?

Darko Richter, dr. med.

Kod hipotireoze kože je općenito suša, i nešto grublja. Ne vidim enke veze s ovim flekama koje svrbe, osim da, ako je ekcem, može biti da se javi u intenzivnijem olbiku na takvoj vrsti kože. Valjda ste pripomenuli dermatologu da imate Hashimoto.

rekla sam za hashimoto. evo bila sam kod alergologice i ona me poslala na alergotestiranje i vaditi krv-komplement, RF,CRP, anticitrulinska antitijela... budući da imam hashimoto, ona sumnja na nešto autoimuno (vjerojatno jer sam i pripomenula da mi ujutro budu par trenutaka otečene ruke-ali ja to povezujem sa kralješnicom. inače su mi prošle godine vadili RF I CRP i sve je bilo ok). kaže da ove moje tegobe njoj ne liče na alergiju sad

Darko Richter, dr. med.

Ja mislim da vi spadate kod dermatologa. Možete ga upitati ii ovdje na forumu za drematologiju. Ako i jest nešto autoimuno, onda je iz uže sfere dermatologije. Nisam čuto za anticitrulinsa antitijela - možda mislite na antineutrofilna citoplazmatksa antitiejal (ANCA). Kada vam ovo sve vade, nije mi jasno zašto ne odrede i ANA (antinuklearna antitijela) i još nega (u pravcu Sjogrenovog sindroma i sl.).

prvo hvala na dosadašnjim odgovorima!
dakle, obavila sam alergotestiranje na inhalacijske i nutritivne alergene-sve je negativno.
još čekam nalaz razmaza perif. krvi, a ovo su rezultati svih onih silnih pretraga iz krvi (u zagradi su referentne vrijednosti laboratorija):
ELEKTROFOREZA PROTEINA:albumin, alfa 2g i gamma g su uredni; alfa 1g povišen=4,5 (2,0-3,0), beta g povišen= 16,1 (8,5-14,5).
IgA snižen=0,69 (0,7-4). C4 povišen=0,42 (0,1-0,4). CRP povišen =6,6 (do 5). MCHC povišen=346 (320-345). UIBC povišen=59,1 (26-59)

Sve ostalo-GUK, kreatinin, ukupni proteini, bilirubin, AST,ALT,GGT, Fe, UIBC, IgG, IgM, C3, RF, antitijela na citrulinirani ciklički peptid, KKS (osim mchc), DKS, Trc-UREDNO.
malo sam potražila po netu za rezultate ovih pretraga, ali sad sam još zbunjenija.
molim Vas Vaše mišljenje o nalazu i najljepša hvala!

Darko Richter, dr. med.

Nalazi su vam uredni, i oni koji jesu, kao i oni za koje vi mislite da nisu. Odgovor na to što vam je, doći će prvenstveno od dobrog kliničkog pregleda i uvida, a ne od nalaza. Dakle, to vam je glavna internetska poruka. Još jednom: nađite si dobrog dermatologa i kod njega pokušajte riješiti problem. Nema alergije.