Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergijska kijavica?

kjara

Postovani dr,
moja mama ima nekoliko godina problem sa kijavicom, narocito ujutro i narocito u prolece.Pre 12 godina je primala nekakve zastitne inekcije i stanje je bilo vrlo dobro, ali ona sad nece da ode alergologu.Imate li savjet (bar sto se tice prehrane)?Hvala

Darko Richter, dr. med.

Vjerojatno je dobivala injekcije za hiposenzibilizaciju. Ako joj je bilo bolje, čudno je da ne žali s time anstaviti. Naime, efetk hiposenzibilizacije se kroz 3-5 godina izgubi, pa treba ponoviti tretman.
Ako sada ima simptome peludne hunjavice iliti alergijskog rinokonjunktivitisa, najboolje je da uzme intranazalni kortikosteroid, fliksotid ili budesonid (npr. Flixonase,Tafen), i usput antihistaminik na usta, npr. cetirizin ili levocetirizin, ili desloratadin (tvornička imena h+u Hrvatskoj: Zyrtec, Letizen, Xyzal, Aerius).