Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

bronhitis astma

jozo6

zanima me razlika između bronhitisa i astme, po kojim simptomima se razlikuju da li postoji povisena tjelesna temperatura

Darko Richter, dr. med.

Svaka astma je ujedno bronhitis, ali bronhitis je puno šire od astme. Može postojati inekcijski bronhitis, astmatski bronhitis, kronična opstruktivna plućna bolest (ranije kronični bronhitis), itd. To vam je kao i konvulzije: sve epilepsije sastoje se od nekakvih konvulzija, ali imati konvulzije nipošto ne znači automatski imati epilepsiju - npr., možete imati krvarenje u mozak, tumor ii hipoglikemiju. Kada se i kako astma i neki drugi oblik bronhitisa razlikuju, pridržano je liječnicima, i nema smisla da ovdje pišemo predavanje, jer to se uči puno godina. Ali, možete postaviti neko konkretno pitanje, pa ako je moguće ukratko odgovoriti, bit ćete usluženi.

mama86

imam sina 9mj. i imao je laringitis tj. početek bronhitisa,prošlo je već 10 dana otkako ima bronhitis i liječnica je rekla da normalno diše,ali još kašlje i jako mu curi nos(gusto i rastezljivo),guši se,teško diše i jedva zaspi,a po noći se budi uz plač. prošlo je 2 dana od kontrole,ali njemu nije ništa bolje,imao je temp. 38. više ne "hropti" ali jako teško diše! zanima me dali to sad prolazi ili još uvijek traje,suprug i ja smo pušači i jasno mi je da mu smete dim,prašina,suh zrak... ali zanima me do kad će otežano disati? trebam li ga odvest ponovo liječniku? hvala

Darko Richter, dr. med.

Meni na daljinu ništa nije jasno, jer, dok roditelji katkada pričaju da se dijete "guši", ja na slušalice čujem perfektno uredan nalaz, i vjerojatno mu je začepljen nos ili mu se sekret iz nosa slijeva u ždrijelo. Kako i zašto to roditelji nisu u stanju prosuditi, barem po sebi i smetnjama koje sličnog karaktera imaju često i sami, ne znam, ali zato služi liječnički pregled. Trebate otići na pregled, jer, očito mislite da je dijete bolesno.