Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Da li je ovo alergija i gdje se testirati?

BodulKrk

Poštovani,

već više godina primjećivao sam da nakon uzimanja Caffetin tablete protiv bolova, nakon otprilike 15-20 minuta od uzimanja počne jako svrbiti glava (svugdje ispod kose). I to traje oko 30-tak minuta, zatim se smiri.

Nedavno sam zbog glavobolje, uzeo OKI (lijek protiv bolova koji se kupuje u Italiji, glavni sastojak mu je Ketoprofen) i osim gore spomenutog svraba, osjetio sam jaku bol u želucu, lice mi je oteklo, usnice lagano poplavile i utrnule, i dobio sam osip po cijeloj glavi sve do ramena. Prsa i leđa bez osipa, te osip po rukama.

S obzirom da me uskoro čeka veći stomatološki zahvat koji će trajati 2-6 mjeseci (ugradnja implatanata), volio bih obaviti alergološko testiranje, da vidim koje lijekove protiv bolova mogu koristiti.
Inače vrlo rijetko koristim tablete protiv bolova, možda jednom godišnje tabletu Caffetina. Prije 3 godine sam također imao veći stomatološki zahvat i tada sam koristio voltaren, i ketonal ali bez ikakvih posljedica.

Pitanje je slijedeće. Gdje ja u Hrvatskoj mogu obaviti to testiranje? Idealno bi bilo u Rijeci s obzirom da mi je najbliže, ali ako Rijeka to testiranje ne obavlja doći ću gdje treba.

Unaprijed zahvalan.
Bodul happy

Darko Richter, dr. med.

Prema opisu, imate preosjetljivost na nesteroidne antiflogistike, tj. lijekve na čelu s aspirinom, ali i ketonalom, brufenomi drugima iz te skupine. to je posebna vrsta preosjetljivosti, koja nije striktno alergijska, ali se tretira u okviru alergološke ambulante. Trebali biste otići internisti alergologu, a tek kao rezervna opcija, dermatologu.