Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Svrbez,gusenje

Navai7

Postovani molim vas pomoc, u zadnjih 2 tjedna svrbe me oci, zna me gusiti u grlu da osjecam kao pritisak, uglavnom jedem sve sto i inace i prostor u kojem boravim je manje vise jednak.
Vec mjesec dana "vucem" i neku prehladu, koja se zapravo najvise manifestira zacepljenim nosom i malaksaloscu, stoga sada sumnjam da je to uopce i bila prehlada te vas molim da me uputite da li bi to mogla biti alergija i na sto ?(ako je ovako moguce posumnjati na nesto)
Uz to u zadnjih godinu i pola ustanovljena mi je alergija na pelud mediteranskog drveca i trava te od nutritivnih na soju.
Uz to primjetila sam da vise ne mogu jesti jabuke, kruske, kivi, tresnje, bademe i uglavnom kostunicavo voce jer me pocne svrbiti zdrijelo i usi.
Molim vase strucno misljenje te zahvaljujem na odgovoru

Darko Richter, dr. med.

Pa im,ate alergiju na ono na što je dokazano, tj. peludi travai peludi mediteranskog drveća (vjerojatno bor, čempres, maslina). To je sasvim dosta, a moža imate alergiju na neko drvo, npr., lijesku. No, sada su smetnje od trave i možda kakve druge peludti tipa crkvine.
Svrebež od hrane najvjerojatnije je zbog križne imunosti s pleludima (trave), ali može značiti i pravu alergiju na voćke, Trebalo bi testirati šljivu, krušku, breskvu, trešnju, ... .
Terapija jest uzimanje antihistaminika, mjesecima, pa i godinama, te izbjevanje dodira s onim što vam pričinja smetnje.
Uvijek je mogućnost da imate i astmu, no ja to iz ovoga ne mogu razabrati sa sigurnošću, ali bih vam savjeetovao da to raščistite sa svojim liječniko.
Vi biste sa svi svojim smetnjama trebali posjetiti alergologa, prije nego općeg praktičara.