Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Kronični sinusni rinitis

S_D

Poštovani!
Pirje 8 godina dijagnosticiran mi je kronični sinusni rinitis.
Alergološki test je pokazao da sam alergična na peludi, korove, trave, prašinu.
Počela sam koristiti Flonidan, koji sam prestala trošiti zbog konstantnog osjećaja umora.
Nakon toga bio mi je propisan Telfast (120 mg). Također sam ga prestala koristiti jer mi je loše sjedao, na želudac.
Tada sam opet počela koristiti Flonidan.
Nakon toga počela sam sa jednom "dijetom" tj. totalno sam promijenila način prehrane. Obroci se uglavnom sastoje od jaja, crvenog mesa, salate, ribe, naranče i šunke.
Nakon tjedan dana te dijete osjetila sam naglo poboljšanje alergijskih simptoma tako da sam počela uzimati Flonidan svaka 2-3 dana po 1 tabletu, umjesto dnevno jednu tabletu.
Moje pitanje je, da li takav način prehrane može toliko utjecati na poboljšanje općeg stanja tj. na smanjenje simptoma alergije.
Hvala unaprijed!

Darko Richter, dr. med.

Ne može, osim u jednom slučaju: da ste bili alergični na nešto iz prethodne prehrane. U okviru te hipoteze postoji i mogućnost da ste imali unakrsnu alergiju između nekih peludi (najčešće je to breza i ambrozija) i nekih sastojaka hrane (obično mrkve, celer, krumpir; u slučaju ambrozije - dinja). Što se tiče vaših antihistaminika, ne bih vam danas dao niti jedan od the, već bih vam sugerirao da isprobate Aerius, 1 tbl. dnevno, ili Xyzal, 1 tbl. dnevno.