Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Možda nije alergija

Ninocka123

Poštovni,
imam česte prehlade koje vrlo često završe na upale sinusa i bronhitise.
Testiranje na alergene 2001. je pokazalo RIST-ukupni IgE 23,6 kU/L, i alergiju na grinje:
Derm.pter / pozit.+1 / 0,67 (alergen/RAST razred/razina spec.IgE antitijela).
Pet godina kasnije, tj. 2006. ponovljeno testiranje je pokazalo ukupni IgE - 9,89 kU/L, a Derm.pter. 9-11mm.
Na preporuku liječnika koristila sam Tafen i Telfast te bih tako često uspjela sprijeciti progresiju prehlade
na daljnje upale sinusa.

Kod zadnjeg bronhitisa liječnik specijalist mi je rekao da se iz ukupnog IgE vidi da se
kod mene generalno ne radi o alergiji (ili da je ona tek blago izražena) već da je osnovni problem
sklonost infekcijama, te da korištenje Tafena dodatno smanjuje moj ionako snižen imunitet.

Zanima me može li biti da ovakav nalaz IgE sugerira da se ne radi o alergiji?
Kolika je štetnost Tafena u odnosu na korist, ako se stvarno radi organizmu sklonom infekcijama i smanjenog imuniteta?

Hvala

Darko Richter, dr. med.

Osnovno je pitanje da li vam je Tafen koristio ili ne. Ako nije, nemojte ga više uzimati. Ako jest, možete nastaviti. Međutim, imate diskrepantne nalaze, i k tome nemate dijagnozu, a to se uvijek događa kada se a priori ide za time da neke smetnje moraju biti alergija.Onda je se i nađe, bez obzira da li je ona za te smetnje relevantna.
Trebate učiniti RIST i RAST na Der pter, a ne vrludati, jednom RAST, drugi puta prick, a oba puta RIST. 100% sam siguran da kožni test nije napravljen ili interpretiran lege artis. Tj., ili je učinjen intradermalni, koji se ne radi, ili je učinjen prick, kojeg treba učiniti, ali je uboden malo dublje pa je ispao intradermalni, ili je urađen korektno, ali je očitan eritem, a nema urtike.