Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Bronhitis,alergija

gago

Poštovani!
Sin će mi uskoro navršit tri godine.Liječen je u dnevnoj bolnici u Dječjoj bolnici Srebrnjak,zbog akutnog respiracijskog infekta uz kl. znakove opstruktivnog bronhitisa.Liječen inhalacijskom terapijom...
Nastavak terapije nakon otpusta iz bolnice,flixotide 2x1potisak na babyhaler.Kašalj se vratio,zvala sam dr povisila je flixotide na 2 potiska i dodala islandski lišaj za iskašljaj...+dreniranje
Alergijska obrada slijedi tek za mjesec dana+pregled...
Međutim ni od povećane doze flixotide njemu kašalj ne prestaje...
kašlje kao da želi nešto istjerat a ne može...svako minutu do dvije njemu se javi kašalj koji nije dubok...po noći kašlje jako...
za alergološku obradu imamo dugo čekat a on i dalje kašlje...
dg: J20.9 Akutni bronhitis,nespecificiran
L30.9 Dermatitis,nespecificiran

Kako da mu pomognemo da se ne muči?
Bojim se da ga ne počne gušiti.
Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Prestanite mu davati bilo što za kašalj, i nastavite Flixotide 50, 2×2, ili, kao prije, Flixoitde 50, 2×1 uz dodatak Singulair Mini, granule, 1 vrećicu dnevno.

gago

hvala najljepša na odgovoru!
Mi koristimo aerochamber,da li se taj Singular mini daje kao inhalacija ili kako?
Skroz sam neupućena u te lijekove!
Još nešto,u otpusnom pismu piše da ima infekt,a meni je rečeno da ima alergiju.u obitelji ima puno alergija čak i cistična fibroza ali radili smo kloride koji su u redu.
Smije li dijete ići u vrtić?Pedijatrica je rekla da smije?

Hvala najljepša!

Darko Richter, dr. med.

Aerochamber je sasvim u redu. Singulair su granule koje se uzimaju u kašastoj hrani, tj. ispu se iz vrećice u kraj tanjura s nekom kašastom hranom, jpr pireom, jogurtom, voćnom kašicom ili sl. i u 1-2 žlice daju pojesti. Infekt i alergija se ne isključuju. Ako ga pedijatrica šalje u vrtić, zašto mene pitate o tome?

gago

Pitam vas o tome jer jako cijenim vaše mišljenje.Kumino dijete je Vaš pacijent i upoznata sam sa svim problemima kroz koje su prolazili dok nisu došli vama.
Još jednom Vam se zahvaljujem na odgovorima!

Lijepi pozdrav!

gago

Samo da dodam...Moj anđelak je noćas jako lijepo spavao.I sad spava bez kašlja.
Sirup smo izbacili iz terapije.
Kašlje samo kod igre,trčanja,skakutanja,što je nemoguće izbjeći u njegovoj dobi.
Jutros sam ga odvela u vrtić samo dopodne i tamo je kašljucao ali smo naišli na podršku od odgajateljica i vrtičke med. sestre.

Lijepi pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Podatak da kašlje u tjelesnoj aktivnosti, podupire dijagnozu astme, tj. ukazuje na potrebu da ustrajete na preporučenoj terapiji, do potpune normalizacije, uključujući i normalno podnošenje fizičkog napora, a to može potrejati 2-3 tjedna. Potom se može razmi9šljati i o svođenju terapije na potrebni minumum.

gago

Podupire dg ASTME?
Ja sam mislila da je astma ustvari posljedica učestalih bronhitisa i da se ne može nakon jednog bronhitisa dijagnosticirat.
To bi značilo da sam bila u krivu?
Kako se može dijagnosticirat astma kod djeteta starog 2g i 8mj?
I ne,nećemo prekidat terapiju na svoju ruku,tako nešto ne dolazi u obzir.Bez doktora.Danas kašlje strogo samo kod napora.Kod spavanja diše na nos,čisto.Ne čuje se ništa.

Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Vjerojatno ima astmu, a to bi dodatno potvrdio pozitivni nalaz alergološke obrade, za mjesec dana, kako velite. Kako se može dijagnosticirati astma u djeteta od 2 g. 8 mj.? Isto kao kod djeteta od 2 g. 7 mj., ili 2 g. 9 mj. Nije astma postljedica nekih bronhitisa, već je opstruktivni bronhitis bitni klinički sastavni dio astme, iako ne samo astme, pa se, u djece, ipak očekuje neki pozitivni atopijski element (narodski.: alergija ili sklonost alergiji), jer 99% djece, ako ima astmu, ima alergijsku astmu.

gago

Aha!
Sad mi je jasnije puno.Još jednom vam se zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Samo vam se čini da vam je jasnije.

gago

U pravu ste.sad shvaćam da samo mislim da mi je jasnije.
opet se javio kašalj,ima i šlajma.dreniram ga pa onako iskašlje i proguta.
i hropti kad trči.ne znam je li to moguće od šlajma,mogu samo nagađati.ne želim ni pitati vas jer je ovo ipak internet,a vi niste vidoviti.ne želim ovo pretvoriti u sapunicu.
u vrtiću sva djeca kašlju,on ne.kod kuće nitko ne kašlje,on da.u vrtiću tepisi,plišane igračke,jako toplo,a kod kuće bez tepiha,zavjesa,plišanih igrački...umjereno toplo.provjetravano...
kad ode nekud u goste di ima puno prašine i mačaka njemu nije ništa.čak mi je dr na srebrnjaku rekla da prestanem čistit kuću i na jednu mačku ja donesem još jednu...
I kako da mi bude jasnije?Nemam pojma ali mi vjerojatno trenutno u tome ne može nitko pomoći.
prihvaćam situaciju,ali i dalje bih voljela promijeniti istu.
Lijepi pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Neće mi biti jasno zašto želite promijeniti nešto, što još i ne znate za sigurno. Vi ne biste htjeli živjeti u nezivjesnosti, to mi j e jasno, ali mi nikako nije jasno zašto bi ljudi (Hrvati, politički Hrvati, hrvatski građani i građani Hrvatske - ti odlučuješ) prihvaćali da žive u neizvjesnosti u svemu ostalom, osim u pitanju zdravlja. Valjda zato što je u ovom zdravstvenom sistemu sve besplatno, i ljudi misle da štogod požele, trebaju dobiti, pa tako i to da niti sekunde ne ostanu u neizvjesnosti.

gago

...Ili možda zbog pretjerane brige?Istina je ,u svemu,ama baš svemu prihvaćamo neizvjesnost,ali kad je zdravlje u pitanju tu smo ko buhe...imamo 1000 zašto...
No moje dijete nočas počelo jako kašljat,probudio se zatvorenih očiju,jedva smo oprali krmelje...iz očiju ima onaj bijeli iscjedak...(jednom je već imao).idemo kod dežurnog pedijatra.ne želim sama pokušavat doma...

Darko Richter, dr. med.

Evidentno je da smatratae svaku bolest neizvjesnom i izrazito potencijalno smrtnom, pa zato jurite doktoru. No, tvrdim vam, kada se sistem malo promijeni, jer ovako neće dugo, i počnete konačno neposredno plaćati vlastitu intoleranciju neizvjesnosti, doći će do hiperkorigiranja stavova poput vaših, pa ljudi zbog nekih 80 kuna neće otići doktoru i kada stvarno bude ozbiljno.

gago

Sve smo mi to jako dobro platili,svi skupa...ali to je druga priča...
ja mogu kod kuće samo sjedit i točit dijete čajevima.ako odem u ljekarnu po neke kapi za nos osim fiziološke za dijete mi ne daju ništa bez recepta...
Danas dr kaže:pooštren šum disanja,upala očiju
Moramo tri dana koristiti ventolin.3x1potisak,dreniranje,tobrex mast u oči...flixotide i dalje

Darko Richter, dr. med.

REcite mi što ste vi to platile, gdje i kome (i koliko). Na Srebrnjaku niste 100% platili niti lipe. Pa me zanima gdje, da možda odem tamo raditi.

gago

Strašno.Da na srebrnjaku nismo plaćali...istina...ali plaćamo svugdje...izvade djetetu krv i traže me 50kn...jer se neka pretraga plaća...a i to što "dobijemo besplatno" sve ide iz naših đepova i vaših...
nekda vaši odgovori znaju djelovati kao da ste jako frustrirani...ja bih se radije držala teme...

Darko Richter, dr. med.

I ja bi h se držao teme, kada ne bi bila u kontekstu sadašnjeg sistema zdravsxtvenog osiguranja u kojem nije zadovoljan nitko,osim političara: nisu zadovljni pacijenti, nisu zadovoljni zdravstveni radnici. No istina je, i ponovit ću vam: da se pregledi plaćaju neposredno, najednom bi se ustanovilo da prko 50% ljudi uopće ne treba ono što misli da treba, dok je besplatno. A i brzo bi pronašli doktore koji bi isto mislili, jer, nema jednostavnijeg rješenja nego pacijentu govoriti: sada treba učiniti još ovaj nalaz, pa onda otiđiote alergologu, pa onda napraviti CT, pa ću onda vijdeti da li sam pametan, ili nam možda opet fali neka krvna slika, itd.

gago

Poštovanje doktore!

Moj sin je od subote na ventolinu,3x1potisak,flixotide2x2potiska..
kašalj je neumoran..po danu i nekako,ali po noći smo doslovno budni jer stalno kašlje.bez prestanka.kašalj počinje navečer i smanji se oko 5h ujutro.pedijatrica kaže da je to zdravi kašalj i da ga ne skidamo s ventolina još.pluća su kaže čista.kašalj nije dubok,onako kao da želi nešto iskašljat ali nema šta...nakon par takvih kašljeva slijedi jedan duboki hripav,pa opet ispočetka.
Kakav je to zdravi kašalj?Prvi put čujem za to.
Kako mu možemo pomoći?
Zvala sam jutros i njegovu dr na srebrnjaku,ona nas ne može primit.naručeni smo 20.12.

Hvala Vam!