Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

PFAPA sy

Poštovani!
Molim Vas da mi odgovorite na slijedeće pitanje. Mojoj kćerki od 13 godina prošli tjedan je dijagnosticiran PFAPA sy. Unatrag godinu dana skoro svaki mjesec dobije temperaturu boli je grlo i pila je antibiotike. Međutim sada je nakon tri dana što je pila klavax dobila temperaturu. Nakon toga pila je silapen i nakon njega za 7 dana dobila opet temperaturu 37, 4 Krvna slika L 20,3 (seg.84 ly 9 mono 5 eo 1). Ždirijelo je crveno i povećani limfni čvorovi. Nikad na brisu nosa niti ždrijela nisu izolirane bakterije. Pregledana je i kod ORL a najveći je problem što je već dva mjeseca jako boli grlo sa antibioticima ili bez. Nikakve septolete grkljanje čajeva ništa ne pomaže. Molim Vas da mi odgovorite da li se radi o PFAPA sy i kako joj možemo pomoći otkloniti grlobolju. Grlo ju jednako boli po noći i danu ništa joj nemože olakšati bol.(Za informaciju krajnike nema uvećane niti afte u ždrijelu.)

Unaprijed hvala na odgovoru!
Ivana

Darko Richter, dr. med.

PFAPA po definiciji mora započeti prije dobi od 5 godina, pa, ako se u nekog nešto slično javi u dobi od 12 godina,očito treba razmišljati o drugoj dijagnozi.

Poštovani!
Obavili smo nalaze AST rezultat pozitivan 987 (metoda TBM) i ASTA negativan (metoda agl). Naša pedijatrica preporučila je uzimanje azomitricina 3 tablete mjesečno idućih 6 mjeseci. Molim Vas za Vaše mišljenje. Unaprijed hvala na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Očito nije PFAPA. Ne razumijem, odnosno ne znam za tu terapiju azitromicinom 3 tb. mjesečno i ne znam što se time liječi.