Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

sinusi

dinko1960

Poštovani! Imam problema sa hunjavicom, bolom u glavi, začepljen nos, svrbež u nosu, oko 5 godina... Mislio sam da su u pitanju sinusi, medjutim isao sam kod specijaliste i rekao mi je da je to tipična alergija. Ali radio sam i alergotest prije 5 godina, test je pokazao da nisam alergičan. Da li je ovo alergija ili ipak neki problem sa sinusima?

Darko Richter, dr. med.

Prvo, nakon 5 godina treba ponoviti prick test i/ili ukupni i specifični IgE iz krvi.
Ako je pozitivan, smetnje bi se mogle svesti na alergijsku hunjavicu. Ako je, treba znati da postoji tzv. NARES, (non allergic rhinitis eosinophilia syndrome). U tom slučaju trebalo bi vidjeti povećanje eozinofila u krvnoj slici i u nosnoj sluzi. Najjednostavnije od svega jest uzeti antihistaminik ili intranazalni steroid, pa nakon par dana zaključiti da li pomaže ili ne.