Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Spavanje bebe potrbuske

Klarisaa

Imam bebu od dva i pol mjeseca, zdrava je i kirna beba, uredno napreduje. Kad je bila stara 20ak dana, zbog sumnje na grceve, par puta sam je stavila spavat potrbuake. Odtad ne moze spavati u nijednom drugom polozaju. Ako i zaspe, spava maksinalno desetak minuta. Cak i kad je u dubokom snu prebacim na leda ili bok odmah se budi. Pedijatrica mi je rekla da nikako ne smije spavati u tom polozaju i da je naucim spavati na leda. Pokusavala sam na sve nacine ali ona to nikako ne prihvaca. Postane nervozna i ne moze zaspat. Zanima me kako da je "naucim" na spavanje na ledima i zasto je spavanje potrbuske toliko opasno, te do koje dobi, obzirom da su nase generacije svi spavali u tom polozaju od prvog dana. Ona vec dize glavicu, tako da mi se cini da nema opasnosti od gusenja. Zanima me da li postoje neke druge opasnosti ili da pustim bebu da mirno spava? Hvala na odgovoru

Darko Richter, dr. med.

Ona je u dobi kada su ta gušenja najčešća. Neka spava na leđima: "back to sleep".