Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Neobjašnjiv kašalj

dfran

Štovani doktore, već 5 dana imam temperaturu 37,5, curi mi nos i kašljem. Ono što me zabrinjava je kašalj -
iskašljavam gusti žuti sekret a u plućima mi se čuje hroptanje, kao da su puna šlajma. Dakle, ne pištanje nego hroptanje.
Zabrinut sam jer to ne prolazi unatoč raznoraznim narodnim metodama liječenja koje poduzimam. Pijem i nekakav
sirup za iskašljavanje.
Prije točno godinu dana sam nekoliko dana imao isto epizodu kašlja, ali suhoga zbog čega sam otišao na pretrage specijalistu pulmologu
- spirometriju i alergološke testove, no tada su svi nalazi bili uredni i normalni.
Sada sam se zabrinuo jer me opet uhvatio kašalj, a inače prije nikad nisam imao problema s time. Nevezano za to, inače imam problema s nosom zbog
izuzetno jake devijacije septuma, u ležećem položaju mi curi sekret niz grlo.
Što Vi savjetujete?

Darko Richter, dr. med.

Imate bronhitis, vjerojatno pušite, i sada imate recidivni bronhitis. Treba uzeti antibiotik, npr. Sumamed, ili Klavocin, te nešto za iskašljavanje (Bisolvon, Bisolex,
Fluimukan i sl.) u najvećoj mogućoj dozi za vašu dobi i veličinu, no kratko, samo 4-5 dana.

dfran

Hvala na savjetu, poslušat ću Vas. Inače zadnja dva dana mi je znatno bolje, nemam temperaturu niti kašljem toliko. Ipak,
slijedit ću Vaše upute jer ne želim to ponovno dobiti ako baš ne treba.
Inače, ne pušim niti sam ikad pušio u životu.