Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

opstruktivni bronhtis

ed

Poštovani doktore,
Imam curicu od 4.god. koja svako mjesec i pol po dolasku kod dr dobije dijagnozu opstruktivni bronhitis. Prvi bronhitis dobila je sa 3 mjeseca života. Terapija je uvijek ventolin - inhalacija + neki antibiotik ( Klavocin, Augmentin, ....). Nije prijevremeno rođena. Nitko u obitelji nije alergičar, nismo pušači. Nikada nije imala nikakav osip. Radili smo alergo test koji nije pokazao nikakvu alergiju (u trećem mjesecu ove god.) Vadili smo i nalaze krvi koji su bili uredni, te i Total IgE 21,1 , ECP 17,8 .
Molim Vas da me uputite koje još pretrage treba raditi kako bismo otkrili uzrok. Čitajući Vaše odgovore susrela sam se sa terapijom Singular na koju mi niko ovdje nije ukazao ( inače smo u BiH ). Unaprijed Vam se zahvaljujem u nadi da ću dobiti daljne upute za liječenje djeteta.

Darko Richter, dr. med.

Antibiotik sigurno ne treba. Ne trebaniti drugih pretraga, kojih ionake nema.
Treba joj Ventolin, kada ima napad.
Inače, za prevenciju napada treba dobivati Singulair Mini, 1 vrećicu dnevno, tijekom hladnijih mjeseci, u načelu od septembra do maja.

ed

Hvala Vam puno !

ed

Poštovani dr. ovim putem Vam se želi zahvaliti na "prepisanoj terapiji". Moja curica ovu zimu nije imala bronhitis, niti je ijednom zakašljucala. Hvala Vam.
Zanima me sada kada preknimo terapiju krajem maja, da li opet trebamo krajem 8.-og mjeseca početi koristiti lijek i ako da do kada?
HVALA

Darko Richter, dr. med.

Tako nekako, pauza je od sredine maja do sredine augusta.
Inače, s vremenom se ovakvi opstrukcijski bronhitisi, vezani isključivo za virusne dišne infekcije, prorjeđuju, i, najkasnije do polaska u školu (6-7 g.), iščezavaju.

spill

Poštovani. Djevojčica 5 god.ima ponavljajuče opstruktivne bronhitise 3-4 x tjekom zime.Testiranje na koži pokazalo je alergiju na grinje a iz krvi također grinje koncentracija 38.4 klasa4 total IgE 125. Spirometrija FVC 77 FEV1 85 PEF129 FEV1% 108.Terapija ventolin pp. Flixotide 125 2x1 osim ljetnih mjeseci kad je bez terapije(onda je sve ok dok ne zahladi) Ovako je lječimo dvije godine.Zanima me pošto se ja nerazumijem u medicinu a naša Dr.je uvijek u gužvi pa ju nemožemo ni pitati da nam nešto objasni,a čitajući forum pretpostavljam da mala ima astmu.Pa vas molim ako mi možete nešto reći iz ovoga što sam napisala bar dali je terapija pogođena.Unaprijed hvala.

Darko Richter, dr. med.

Vjerojatno ima alergijsku astmu. Za dob od 3-5 godina, ja bih dao Flixotide 50, 2×2, a ako to ne bi bilo dovoljno, dodao bih Singulair Mini granule.

spill

Poštovani doktore,
odmah nakon vašeg odgovora otišli smo kod naše doktorice koja nas vodi i tražila sam da prepiše singular mini granule.nije htjela dati singular već seretide 50 inhaler i za 1 mjesec kontrola,međutim nismo ni uspjeli doći na kontrolu jer nam je kćer jućer završila u bolnicu sa upalom pluća,znaći od 10 mjeseca 2011, 3 bronhitisa i na kraju
upala pluća a tako je bilo i 2010 stim da je ovo sad najgori napad do sada nije ni ventolin pomogao što smo joj davali kod kuće da prodiše.
Zato vas molim ako je ikako moguće da nas primite kod sebe na pregled.Unaprijed zahvalni.

Darko Richter, dr. med.

Možete doći u ponedjeljak,9. o.mj. u 9:30 h, u pedijatrijsku polikliniku, nova zelena zgrada na REbru, liftom na razinu "P", pa malo lijevo (Alergol. amb. i Dnevna bolnica).

spill

Poštovani doktore!
najprije da vam se zahvalim na odgovoru,ali imamo problem jer nam je kčer još u bolnici radi upale pluča,intravenski prima rocefin i rečeno nam je da če dobivati 10 dana taj antibiotik s tim da je danas tek 4 doza tako da neče biti otpuštena do ponedjeljka i nečemo uspjeti doči na vaš zakazan termin pa vas molimo ako nam možete dati drugi termin inače smo iz Vodica i došli bi sigurno
molim vas da nam odgovorite i unaprijed smo vam zahvalni

Darko Richter, dr. med.

Možete li u srijedu, 11. o.mj. u 11 h?

spill

danas su nam rekli u bolnici da treba još 3 dana primati rocefin.iza četvrtka bi mogli bilo koji dan samo recite kad. HVALA

Darko Richter, dr. med.

Petak 13. o.mj. u 12:30 h.

spill

NAJLJEPŠA HVALA VIDIMO SE

frula

Postovani, moj sin je sa dve godine krenuo u vrtic, odmah nakon 1 mjesec dobio je uplau pluca, nakon toga krecu opstrukcije, radio je alergo testove na kozi i u krvi, svi su bili negativni. Punmolog mu uvodi flixotide preko baybyhalera u pocetku 1 udisaj. Medjutim kad je kuci nema nikakvih problema, a cim ode u vrtic odmah zavrsi na inhalacijama (7 kapi ventolina) inace ima 16 kila. Onda mu pojacaju na 2 udisaja flixotida. Onda se to sve smiri, pa kad krene u vrtic opet sve ispocetka.Primjetila sam da mu prvo krena od nosica pa se lagano spusta prema dole.Sada ima 3 godine i 3 mjeseca i dalje kad je kuci nema problema, dodje u vrtic odmah nakon 5-6 dana zavrsi na inhalacijama.Inace za sve ovo vrijeme nikad nekaslje.Da li po vasem misljenju dobra terapija sto prima? Na kontoli kod doktora za uho, grlo, nos rekla nam je doktorica da ima treci krajnik i da ako ga izvade vjerovatno vise nece imati problema. Da li je uopste moguce da bi ti problemi nestali kad bi ga dali da izvadi treci krajnik.

Darko Richter, dr. med.

Ne znam koji su svi "ti problemi" koji bi nestali s vađenjem krajnika, ali, opstrukcije s time sigurno neće proći. Preporučio bih vam Singulair Mini, granule, 1 vrećicu svaku večer tijekom zimskih mjeseci. S time onda možete probati nakon par dana prekinuti Flixotide. Ventolin dalje, ako zatreba, ali to se uz Singulair očekuje puno manje i rjeđe.