Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

SMRTNI SLUČAJEVI KOD KRUPA

Tonkovic4

Jesu li mogući smrtni slučajevi kod krupa?Moje je dijete zadnji put imalo strašan oblik(prije 5 mj.) i mi više doma ne spavamo jer ne znamo sto jutro nosi.Završio je na JIL ali drugi je dan bio bolje.KAkvi su to slučajevi koji završe smrtno, jesu li česti i sto im predstoji?

Darko Richter, dr. med.

Ti slučajevi nikako nisu česti, već su vrlo rijetki, ali, po koji slučaj se u Hrvatskoj zabilježi skoro svake godine.
Krup je sindrom, koji može biti poruzročen difterijom, hemnofilusom influence, virusima, stafilokokom. Ove klice napadaju različite djeliće početnog dijela donjeg dišnog puta, od epiglotisa, subglotičnog prostora do dušnika. Ako je dijete mlađe od 10 godina i uredno je cijepljeno, onda bi trebalo imati zaštitu od difterije i hemofilusa, ali ne i od virusa i stafilokoka.
Vi biste trebali naučiti prepoznati napad prije nego nastane, a, uz najčešće, virusne laringitise, to je curenje nosa, malo zvonkiji glas ili kašalj, i već sami znati što slijedi noću. Mislim da u tom slučaju treba na vrijeme otići liječniku i dobiti terapiju.
Ne bih se usudio pričati o terapiji, jer, između stafilokoka i virusa, terapija je u nekim dijelovima dijametralno suprotna.
Za virusni krup, koji zovemo pseudokrup ili akutni virusni laringitis, dobra terapija može biti Rectodelt čepić ili inhalacija Pulmicort Respule (0,5 mg/2 ml) na električni inhalator, i može otkloniti teži napad ako se primijeni odmah u početku.

Tonkovic4

Krsto je sa 2 godine imao prvi napad i dijagnoza mu je bila virusni laringitis i traheitis.Samo se odjednom u noći probudio,zakašljao 2 puta i poplavio.Jurnuli smo na hitnu.Ništa bas posebno mu nije predstojilo,nismo se niti trudili previše se sjetiti jer su nam rekli da je to eto jednostavno tako i da se ne mora ponavljati,te da traje do 3 god.Jedino čega sam se mogla sjetiti je da je bio dan -dva prije prehlađen i da je ta prehlada samo odjedanput naglo nestala!i tu noć se dogodio napad.Drugi je napad imao 6 mj.poslije i 3 dana ranije je bio samo promukao i to samo navečer...nakon ta 3 dana jedno je popodne zakašljao,nije bilo stridora tako da mu nasa dok.nije davala nikakvu terapiju,niti smo je mi imali doma.Kad je za par sati ponovo zakašljao,u roku 2 min počeo je teško disati,ali se putem do bolnice sve to smirilo.Tamo se je naglo pogoršalo.Čim smo ušli i počeli mjeriti temp,on se rasplakao,i dalje vjeroj.znate priču.Poplavio,pobijelio....i završio na JIL.Dijagnoza:virusni laringotraheobronhitis,odnosno krup.Sad imamo neku terapiju,Flixotide za svaki dan i Ventolin u slučaju napada.(preko babyhalera).Recite mi,molim Vas,ima li krup kakve veze sa astmom?I, do kada bi to trebalo trajati,kad ce to prerasti?
Imamo malu bebu kući,postoji li mogućnost da se i njoj prehlada koju pokupi od njega razvije u laringitis?da li je istina da s godinama jačina napada se smanjuje?
I još nešto,on je jučer bio prehlađen,kašljuckao je i kihao,nosić mu i nije bas curio ,te je bio promukao.Danas nema niti jednog jedinog simptoma.Ako nam to predstoji napadu,što da napravimo?povećamo flixotide na 2X2 kako su nam preporučili?jučer smo to naparavili...

Darko Richter, dr. med.

Očito ima predznake napada i to točno onakve kakve sam vam opisao.
I zato trebate postupiti kako sam napisao. Od dvije alternative bolja je ona s Pulmicortom, ali i Rectodelt valja, ako nemate druge mogućnosti, ili barem dok ne nabavite Pulmicort i inhalator.
Ima li krup veze s astmom? Obično ne. Zato me čudi taj Flixotide. Vjerojatno se radi o Flixotide 50, i, ako biste htjeli računati bilo s kakvim povoljnim efektom, djetetu bi trebalo dati barem 10 potisaka, a ne 2×2. Ako netko kombinira s astmom, zašto ne učini alergol. obradu?
Da li ćt to s vremenom proći. Hoće, ali dijete mora ostati u šansi.
Virus prelazi s vas na njih, i s njih na druge, i jednog na drugog, a laringitis dobije uglavnom samo ponetko tko ima malo uže dišne puteve. Zato to obično prođe s rastom.

Tonkovic4

Imate pravo...imamo Flixotide 50.To mu je svakodnevna terapija,ujutro i navečer po 1 potisak na babyhaler,uz Ventolin u slučaju napada.No,mene taj Ventolin podosta muči jer on kad dobije napad...on ne može disati,odmah poplavi...zbilja ima velike poteškoće s disanjem...kako će on udahnuti lijek??Smijem mu ja dati npr.Ventolin danas navečer ukoliko sumnjam na napad?Hoće li mu to štetiti?? Kako mogu nabaviti te čepiće,da li mi treba recept? a Respule? Čitala sam na prijašnjim postovima vašim da to ide na privatni recept?To znači da mi recept niti ne treba,nego odem u ljekarnu i naručim si?
Što mislite,je su li mu Flixotide 50 i Ventolin kriva terapija?

Darko Richter, dr. med.

Rectodelt ide na privatni recept, a ima ga u svakoj ljekarni, dok se Pulmicort treba naručiti iz inozemstva.
Za sve bi vam zapravo trebao recept liječnika.
Ventolin u krupu ne pomaže, to je lijek za astmu.
Preporučujem vam jedan pregled i savjetovanje licem u lice, pa mi se možete javiti na Rebro u Alergol.ambulantu Dječje poliklinike, sljedeći tjedan. Ako se na to odlučite, dogovor na mail: bibice@live.com.