Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Uporan kasalj

Dragana79

Ne znam da li sam na pravoj strani,ali da pokusam. Imam djecaka od 3,5 god. On je par puta imao bronhitis. Tada je dobio inhalacijije i od tada i kada je malo prehladjen ili ima kasalj dokotor mu uvjek kaze da ga inhaliramo. Ako su pluca ok onda samo fiz. rastvor ako mu "piste" pluca onda i pädia mol (4 kapi na 2 ml rastvora). On je ceasto balav i kaslje pa ne znam koliko je odbro cesto ga inhalirati i kada su pluca ok. On sada vec 20 dana ima uzasan kasalj. Najcesce ujutru kada se probudi. Ponekad i tokom dana ali manje. Dr. uvjek kaze to je ok (ako su pluca ok) i iskasljava (ne znam sta). On kada legne meni zvuci kao neki starac od 100 god jer mu se uvjek cuje hrkanje kroz nos, a kaslje kao slon. Primjetila sam da dr. nije bas sklon lakom davanju sirupa i uvjek samo inhalacije. Sami smo trazili da uradimo alergo test,to dr nikad nije spomenuo. Niti mu je kada krv vadio, a on je malo malo ili balav ili kaslje ali bas jako, a po nekad i pluca sviraju. Jednom je samo spomenuo da sa nedamo da pluca ne sviraju cesto da ne bih preslo u astmu. Mozda sam ja panicar, ali njega uporno nesto drazi da kaslje kao neki pusac od 100 god. Izvinite sto sam ovako haoticno napisala,ali eto zanima me sta bih moglo biti da djete cesto kaslje,a dr nikad nece da uradi nesto detaljnije. Mozda za dr nije mnogo 20 dana upornog kaslja,ali meni je strasno i to se cesto ponavlja. Da li bih trebala sama da trazim neke dodatne nalaze i koje. Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Ne znamo kakav je kašalj, samo znamo da jest. Barem ja s ove strane.
Ako mu svira ili pišti u plućima, ima vjerojatn astmu, ili virusno induciranu bronhoopstrukciju. Ipak, bleže je astmi. Zato preporučujem alergološku obradu: uk. IgE, te RAST na bjelanjak, kravlje mlijeko, kikiritki, grinju i dlaku mačke - za početak.

Dragana79

Hvala vam na odgovoru. Da,tesko je ovako opisati kasalj. Valjda je kasalj suv,ne izbacuje slajm. Meni zvuci nekako jako kao da hoce nesto iskasljati (a ne iskaslje nista) i onda ce biti ok. Nekako je zvucan kao zvonce (ili meni zvoni u glavi) happy Ovde na forumu vidim da ljudi spominju razne pretrage ili alergo test,krv urin i sl. A kod nas nikad nista. Uvjek dr slusa pluca,usi pogleda grlo i to je to. Ne znam kako nasem dr nisam dosadila pa da nas jednom posalje na nesto detaljnije da vidim zasto on i od cega kaslje. Sami smo pitali za alergo test,pa je tek onda dr rekao,ok moze,napravicemo. Ici cemo u srijedu da vidimo sta ce biti i da li skripe pluca ili je ok. Vama,hvala jos jednom. Pozdrav! Eh,da... uvjek kada sina odvedem dr skoro pa uvjek dobije isti odgovor. Samo na svjez i vlazan vazduh ,da udise hladno i ok! Po noci dobro spava,kasalj je najvise ujutru,eto meni zvuci kao stari pusaci koji ripaju ujutru da prociste grlo. Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Obavite te pretrage ako ste u prilici. Možete mu dati inhalacijski kortikosteroid, ili, Singulair Mini, granule (1 vrećicu dnevno). Možda je ovo potonje jednostavnije, jer ne treba učiti tehniku udisanja, i za početak možete vidjeti razliku razmjerno brzo, u roku od 1-2 dana. Uzeti navečer.

Dragana79

Evo mene sa alergi testa. Djecak je pokazao da je mu smeta prasina. Dr je nam je dao da narucimo novi madraca,i svu posteljinu (valjda neku da smanjuje alargiju,ili kako vec). Dr je rekao kako da cistim kucu,jer je je Allergische Rhinitis/ Konjunktivitis, Allergisches Asthma bronchiale,tako pise na narudzbenici za narucivanje novog madraca. Procitala sam na netu o alergiskom rinitisu i po opisu bas odgovara. Stalno mu zuri nos,ili je zacepljen,mirno spava i nema problema pri dnevnim aktivnostima. Sta nam sad ostaje,nego da pobacamo one glupe plisane igracke i da redovno cistimo kucu. Od toga se valjda ne umire,jedino sto cesto ima taj nadrazujuci kasalj,pa smo eto trazili test da uradimo,jer od necega ipak mora kasljati. Nikakve lijekove nije dobio osim objasnjenja kako da cistim kucu. Vama puno hvala!

Darko Richter, dr. med.

Napisao je da dijete ima alergijsku astmu i rinokonjunktivitis.
Morte nabaviti antialergijsek navlake za krevet: tj. navlake za jastuk, jorgan i mardac, te za sve krevete u istoj sobi,takođšer, makar ih on ne koristio. Osim toga, uklajnjaju se tepisi, plišane stvari, gusti stoljnjaci, zavjese i, ukratko, sve što nakuplja prašinu. Uz to bij ja sada, svakako, dao Singulair Mini, ili inhalacijski kortiksoteroid preko "spacer-a" (npr. Babyhaler-a, Aerochamber-a, i sl.). Nadalje, ne postoji alergija u smilsu "smeta mu kućna prašina", jer, ona smeta svakome. Postoji samo alergija na grinju, a grinja je sastavni dio kućne prašine. Morali biste točnije napisati nalaz alergotesta, i koji je točno test rađen.

Dragana79

Jos samo ovo i necu vas vise davit. Dr je tako napisao na narudzbenici za te navlake. I eto rekao kako se cisti prasinahappy. Djecak sada ujutru kaslje ali samo jednom,dva puta (kao pusac da procisti grlo i super). Test na dleke zivotinja nije radio jer nemamo ih u kuci pa ne treba. Radjeno je samo test na okruznje u kuci npr. ta prasina,budj. Samo me zanima,da li se to ponakad kasljanje moze pretvoriti u nesto jace tj. da mu to vise smeta . i da se gore ispoljava. Mislim,vremenom moze li biti gore ili je ta njegova rekcija taj kasalj ujutru. I naravno moze li prestati neko biti alargican na nesto ili to nosis uvjek? I jos nesto ne vezano za ovo. Sta mislite o vitmanima u boci? Kao neki sirupi sto se daju kao "fol "da budes zdraviji happy Ja nisam bas sigurna da mi se to svidja,ali voljela bih cuti vas. Hvala hvala puno!

Darko Richter, dr. med.

Alergija ne prolazi, može se promijeniti alergen na koji je netko osjetljiv, ali alergija, kada jednom postoji, prolazi tek smrću osobe koja je ima. Međutim, između alergije i alergijskih bolesti put može biti dug i kompliciran, i nije svatko tko ima neku alergiju bolestan. Ako je, međuitiom vaš mali alergičan na grinju i ima simptome astme, to znači da ima alergijsku astmu, koja, niti će proći, niti se može pustiti bez liječenja. Dakle, vaše pitanje, da li ako kašlje više ili manje, to znači astme više ili manje, nema veze. Ima astmu i treba terapiju, a ne vitamine.

Dragana79

Pa ja i nemam nalaz tog alergo testa. Ja kao da sam ga vadila na pijaci,onako sa nogu,na brzaka happy Tamo su mozda oni napisli u karton a meni dali samo narudzbenicu za te navlake i to je oznacena ta alergija. Nervira me kad moram istrazit sav inetrnet pa onda ici kod dr da mi tako isto napravi i ja njemu pametarit i izvlacit rijeci. Sve mi je to nesto odradjeno bezveze. A za vitamine nisam pitala u vezi alergija,astme nego vise informativno,ne vezano za temu.

Darko Richter, dr. med.

Sad nisam shvatio što ste htjeli objasniti. Morate raščistiti pitanje: ili ima alergijsku astmu, ili je nema. Ako je nema, čemu antialergijska posteljina?

jajesamja

ja imam dječaka od 3,5 godine kao i Dragana 79. krenuo je u vrtić 01.09. razbolio se nakon tjedan dana i evo još uvijek kašlje. liječnik veli viroza, pa nakon dva tjedna laringitis i tako tjednima. svaki tjedan smo na kontroli, ali on i dalje kašlje. prva dva tjedna suho, a sada iskašljava. krvna slika uredna, od lijekova dobio panadon i rinolan. kapi za nos koristili tjedan dana koliko je bio šmrcav. kašlje po čitavu noć, prije dva tjedna dobio dvije injekcije tzv. dexice, ali bez poboljšanja. sada me je već ozbiljno strah, a liječnica i dalje misli da to nije ništa ozbiljno. hrče, kad se zakašlje to traje po nekoliko minuta, guši se i hvata zrak, slabo jede u posljednjih mjesec dana, a spava plačući, kašljući i stenjući. što mi je činiti?

Darko Richter, dr. med.

Ovako, kako pričate, može se reći da sigurno ima afekciju gornjih, ali i donjih dišnih puteva. No, priroda te afekcije nije jasna: može tii infekt, bakterijski, atipični ili virusni, i može biti astma. ja bih uslikao pluća, učinio krvnu sliku, SE i CRP, te alergološku obradu na: grinju, dlaku mačke, bjelanjak i kravlje mlijeko. Za sada toliko.

mculja54

Poštovani!
Moje dijete ima nalaz Bronchitis obstructiva(virusom inducirana bronhoopstrukcija)J20.9, Rhinitis atopica J30.1
kožni test na inhalacijske i nutritivne alergene : neg.IgE<7kU/L,
RASTbig-smileF 0, peludi pheleum pratense 0, jaje 0, mlijeko 0, ECP ECP 66.7 ug/L, Dunger 360 eo./mm3, bris nosa na eo.: 1-2 eo.
Th.: Singulair junior 4/5
Rinolan sirup
Aqva maris nosni sprej.
Nemoguće je rezati 1/5 tabelte pa smo nabavili singulair mini oralne granule 4 mg koje pije izravno u usta nakon čega (dva sata) povraća , ali i dalje kašlje.Pije i Rinolan.
Molim vas šta napraviti dalje.
Unaprijed hvala!

Darko Richter, dr. med.

Ja ne znam kako vi ne vidite da mi niste postavili nikakav problem. Tako da ja ne znam na što da vam odgovorim.
Davanje terapije nije stvar liječnika. To je zadatak majke, točka. Prvi puta čujem da netko povraća Singulair Mini, a da ne povraća ništa prije i poslije toga.

ockica

Poštovani dr. Richter,
pregledom niza forumskih tema, nekako sam u ovoj najbolje pronašla i naše probleme.
Imam sina koji u 11.mj. navršava 2 godine. Sa nepuna 4 mj. starosti imao je prvi bronhitis (bronhiolitis), terapija je bila Ventolin, simptomatski jako puno fiziološke, čišćenja nosa i inhaliranja. Bronhitis se ponovio sa nekih 9 mj., 14. mj. i nedavno sa 22.mj. Od 9.mj. starosti uzima i Singulair granule od 4 mg, s prekidom na tri mjeseca u ljetnom periodu ove godine. Ventolin je korišten svaki put prilikom tih bronhitisa, ali prema potrebi jer njegovo stanje nije zahtijevalo terapiju svaka 4h ili slično.

Zadnji bronhitis imao je prije 2 tjedna. Ponovno smo počeli piti Singulair, zasada na rok od 3 mj pa će se vidjeti stanje. Pluća i bronhiji su mu sada čisti, ali on i dalje uporno kašlje. Takav kašalj obično mu traje od početka jeseni pa sve do ljeta. Kašalj je rijetko produktivan u smislu da ima nešto za iskašljati. Radi se o suhom nadražajnom kašlju, obično ga hvata 2-3h nakon početka noćnog sna i pred jutro oko 6h, zna potrajati i po 20-ak minuta s manjim prekidima, a nerijetko zavrsi slabijim povracanjem. U tom povraćanju ponekada bude malo šlajma. Kroz dan, kada nije faza bronhitisa pa mu ne pišti u plućima, rijetko zakašlje, lijepo diše i to ga ne ometa u igri i spavanju.
Vec sam par puta pitala nasu dr za alergološko testiranje (sestra mu ima AD, mada su svi testovi negativni, a nećak po suprugu ima alergijsku astmu, suprug je također bio alergičar u djetinjstvu), ali uporno nam odgovara da se testovi ne rade prije 3. godine, osim u slučajevima teškog i opetovanog bronhitisa - ja bih rekla da 4 puta u roku od 18 mj nije malo. Ili nam samo ne želi dati uputnicu jer znam za slučaj djeteta od 1 god. koje je prošlo testiranje u Vinogradskoj bolnici.
Brine me što je taj njegov kašalj uporan, od Singulaira ne primjećujem velike pomake. Često idemo dr da ga samo presluša, obično su pluća i bronhiji čisti, ali ipak s vremenom to završi na bronhitisu.
Molim Vas za savjet...da li smatrate da je moje dijete ipak slučaj za alergološko tetiranje već sada s 2 godine i da li je Singulair trenutno, bez testiranja, najbolje što možemo učiniti? Uz, naravno, čišćenje nosića i inhaliranje fiziološkom.
Puno Vam hvala

Darko Richter, dr. med.

Naravno da ima sve indikacije za alergološku obradu, a odakle to uporno mantranje da se "prije 3 godine ne rade alergološki testovi", stvarno više ne znam. Jer, ako je aelrgološki pozitivan, onda mu je prava terapija Flixotide, sa ili bez Singulaira, a ako je negativan, ide dalje samo Singulair, ali trajno, bez pauze, osim na moru.
Možete mi se javiti na mail: bibice@live.com ako želite doći na tesitranje za "djecu ispod 3 godine". Mi znamo kako se to radi. Možete ovaj mail pokazati onome koji vam mantra da se to ne može.