Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

cjepivo protiv meningokoka

Postovani dr imala bih jedno pitanje
Moja curica ima 5 godina i danas je bila na pregledu U9 (u Njemackoj) i dr nam je rekao da je od ove godine ovdje obavezna vakcina protiv meningokoka i krpelja ali je vakcinisanje odgodio za mjesec jer za par dana putujemo
Pa vas molim koliko su ta cjepiva dobra ili i da li ih i vi preporucujete
Veoma cjenim vase misljenje

Darko Richter, dr. med.

U Njemačkoj je na snaiz obvezatno cijepljenjeprotiv meningokoka, a ne i z akrpeljni meningoencefalitis. Jedno je bakterijsko, drugo virusno cjepivo, protiv klica koje uzrokuju gnojni meningitis, odnosno virusno meningoencefalitis. Ne znam da li miješate te dvije stvari. Za krpeljni meningoencefalitis (Fruehsommer-meningo-enzephalitis) cijepljenje nije univerzalno obvezatno. Moguće je da u ponekim pokrajninama Njemačke koje graniče s Austrijom ili Češkom, to cijepljenje bude jače preporučeno. Dakle, protivn meningokoka Nijemci počinju cijepiti pod redovito, i to od dobi između jedne i dvije godine, a vjerojatno ujedno uključuju i onu djecu koja su sada starija, kako bi procijepili sve. U tom cijepljenju nema ništa loše. Nijemici su temeljiti, i kada idu nešto riješiti to onda čine "endgueltig". Žele smanjiti na minimum sve slučajeve gnojjnih meningitisa (hemofilus, pneumokoki, meningokoki). cijepiti se protiv krepljnog meningoencefalitisa također nije loše, ako se živi u području u kojem ima infestiranih krpelja, a ako ste daleko i ne putujete u ta područja, ne vidim razloga da se cijepite.

postovani dr hvala vam puno na odgovoru U pravu ste mi se nalazimo u Bajernu i ovdje ima puno problema sa tim krpeljima po cjelo ljeto upozoravaju da se vakcinisu i djeca i odrasli ali prva vakcina bi se trebala primiti ranije u februaru da bi imala efekta ,to nam jedr objasnio a i ova druga vakcina za meningitis je od ove godine obavezna mislim u cjeloj Njemackoj jer imam prijatelja na sjeveru cija su djeca vakcinisana
Hvala vam jos jedno cjenim puno vase misljenje