Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Mantoux test

Postovani,
Moze li se ponoviti neuspjesan Mantoux-ov test i ako da poslije koliko vremena?
Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Što je to neuspješani Mantouxov test? Ako je bio neuspješan, trebalo ga je odmah ponoviti, uspješno. Ako je uspio, no ispao negativan, ne treba ga ponavljati osim prema zacrtanom programu ili pojeidnačnoj indikaciji.

Buduci da se nije pojavila papula na mjestu injektiranja, pretpostavljam da je injektiranje bilo preduboko. Sestra nije rekla nista o ponavljanje testa, a buduci da doktor nije bio nazocan, pitam Vas kada da ponovimo test, dali u istu jacinu i na koju ruku?
Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Kako je ispao test?

Nikako, jedva da se vidi gde je bilo injektirano.

Darko Richter, dr. med.

Onda je nalaz negativan.
Imalo bi smisla ponavljati ga (za koji mjesec) samo ako postiji klinička ili epidemiološka indikacija za ponavljanje, npr. da su postojale okolnosti u kojima je mogao dobiti TB.