Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Virus rubele

moonlites26

Poštovani,
imam 26 god., sada sam u 13 tjednu trudnoće i to mi je prva trudnoća i jučer sam dobila serološke i mikrobiološke nalaze. Svi su negativni osim na herpes simplex tip 1 IgG 163 RU/ml), herpes simplex tip 2 IgG (sumnja se na pozitivan), virus rubele-IgG (92 IU/ml) i virus rubele - IgG aviditet (visok RAI - 89%). Što to znači? Koje su poslijedice za dijete? Nikad nisam imala nikakave simptome i uopće ne znam kako i gdje sam mogla biti izložena tom virusu? Da li postoji šansa da se dijete zaštiiti mojim imunoliškim sustavom ako je dosta jak za to?Još nisam bila kod svog ginekologa i prilično me je strah. Molim Vas, odgovorite.

Darko Richter, dr. med.

Imuni ste na viruse herpesa i rubele. Herpes ste dobili kao i svi, još u dojenačkoj dobi, i nosit ćete ga do smrti, kao i svi. A protiv virusa rubele cijepljeni ste i imate imunost, a ja bih po stupnju (titru) imunosti zaključio da ste možda bili izloženi virusu i nakon obvezatnih cijepljenja u dječjoj dobi, pa se imunost pojačala. Osnovno je pitanje zbog čega je netko poželio da vam učini ove nalaze, o tome ovisi konačna interpretacija. Ovo moje tumačenje vrijedi za slučaj da se netko hito malo poigrati, iz znatiželje pogledati na što je "moonlites26Ž" imuna, i evo vam nalaz. Ako postoji sumnja na intrauterinu infekciju, fali titar IgM protutijela, koja bi postojala da je infekcija svježa, i da eventualno može imati utjecaja na embrij ili fetus.

moonlites26

Znači, sve je u redu i ne moram se brinuti za bebu?

Darko Richter, dr. med.

Niste mi ispisali kompletne nalaze, i niste mi rekli zbog čega ste ih uopće išli raditi.

moonlites26

Poštovani, moj ginekolog me uputio na sve te pretrage, al iz kojeg točno razloga, ne bi znala. Pretpostavljam da su te pretrage obavezne. Ne znam koji sve nalazi Vas točno zanimaju pa ću Vam napisati sve. Još nisam bila kod ginekologa na kontroli, idem tek u utorak tako da ni ne znam dal su svi nalazi u redu.
bris ceviksa na ureu i mikroplasmu-eritromicin,tetraciklin,azitromicin i ofoksacin - S-osjetljiv. Taj nalaz mi nije jasan.
Bris cerviksa na klamidiju-negativan, bris cerviksa na bakterije - fiziološka flora.
I nalaz seroloških pretraga; hvs-1 RVK 1:32, hvs-1 igm-negativan, hvs-1 igg pzitivan(RU/ml 163), hvs-2 igm-negativan, hvs-2 igg- sumnja na pozitivan, virus rubele igm-negativan, virus rubele igg-pozitivan 8IU/ml 92), virus rubele igg aviditet-visok RAI (89%), cytomegalovirus igm-negativan i cytomegalovirus igg-negativan.
Eto, to su svi rezultati nalaza pa ako Vam to što pomogne, molim Vas odgovor.
Nadam se da će odgovor biti da je sve u redu...
Zahvaljujem...

Darko Richter, dr. med.

Imate imunost prema herpes virusiam 1 i 2, te prem arubeli, te ako i dođe do novog kontakta s virusom, nećete oboljeti niti vi niti vaše čedo. CMV niste još dobili, iako nas većina odraslih je njime prokužena. Objektivno, bilo bi bolje da jeste prokuženi, i da imate pozitivni IgG kao i na ostale viruse, jer biste bili sigurni z ačedo, ovako, ako CMV dobijete u trudnoći, može se zaraziti i fetus.

moonlites26

Hvala na utješnim odgovorom.... Što se tiće CMV-a, koji su načini da se zarazim njime? Koja je procedura za cijepljenje? Bar pretpostvaljam da se osoba cijepi protiv CMV-a. Ako se i dođe u kontakt s tim virusom, koje su posljedice za dijete?
Stvarno Vam velika hvala na odgovorima....

Darko Richter, dr. med.

Nema cjepiva za CMV, nema. Zarazite se kontaktom s drugim živim bićima iz vrste Homo sapiens. Ili obolite, pa imate nešto poput gripe ili npr. infekcijske mononukleoze, ili ništa ne znate.

dragan1707

Poštovanje!zanima me što je to Cytomegalovirus-IgG i koliko je opasan jer sam pozitivan.

Darko Richter, dr. med.

Najmanje 50% ljudi je CVM IgG pozitivno.