Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

reakcija na 5 u 1

Ana

Štovani,
Jučer smo cijepili curicu (19 mj.) s 5 u 1. Dosad nikada nije imala temperaturu nakon cijepljenja (isto 5u1) no jutros oko 5 imala je 38. Dala sam joj zlicicu Lupocet sirupa. Kroz jutro ima od 37,6 do 37,9.
Sto dalje da radim? Kada i kako da spustam temperaturu? Dosad nikad u zivotu nije imala visu od 37,6.
Iznad mjesta uboda je i svijetlocrvena oteklina, danas veca nego sinoc.
Je li rijec o reakciji na cjepivo? Ako jest koliko to traje?
Smije li se u setnju s djetetom, ako ce i dalje imati takvu temperaturu? Kada lijecniku?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Dr. Darko Richter

Ono na mjestu uboda je normalna reakcija na cjepivo, ukoliko oteklina (ne crvenilo) ne prelazi promjerom 5-7 cm. Temperatura je najvjerojatnije povezana s cijepljenjem, i nije ništa neobično, sa 5 u 1 dobije je oko 20% djece. Što raditi: skidati temperaturu, staviti hladni oblog na oteklinu.

Ana

Hvala na odgovoru.
poslijepodne je temperatura opet bila 38.
Da skidam temperaturu kad dođe do 38,5 ili i kad je 38?
Ja sam sklonija prije skidati jer je muž u toj dobi imao febrilne konvulzije, a navodno one mogu biti naslijedne.
Stavljamo obloge, što je gotovo nemoguće jer ih ona skida i plače (izgleda da je oteklina boli).
Moze li ta temperatura dugo trajati?
još jednom hvala

Dr. Darko Richter

Ja obično savjetujem svima koje cijepim da 2 sata po injekciji primijene antipiretik (Lupocet ili sl.) i to ponove pred večer (uglavnom cijepim tijekom prijepodneva, kako bi se do navečer mogle uočiti prve nuspojave i intervenirati). Ako već ima temperaturu, onda je svakako treba snižavati, jer, kada je izmjerite u jednom času kao 37,4°C, ne znate ja li to ona sada raste, ili pada. Najčešće raste. Zato, temperaturu treba skidati. Hladni oblozi sastoje se od kockica leda u najlon vrrećici zamotanoj u rupčić ili gazu, i pritisne se na 5-10 min. na mjesto uboda, nekoliko puta u danu. Neam tu ona što skidati, to je per muss.

Ana

Samo da dodam da je temperatura pala jos sinoc i da je danas nije imala, oteklina se malo smanjila, a crvenilo "rasprsilo".
Hvala na odgovoru jos jednom