Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

varilix

Mama

Poštovani dr. Richter,
cijepila bih svoje dvogodišnje dijete protiv vodenih kozica, no njena pedijatrica me , nakon sto sam joj rekla da bih dijete cijepila, uplasila sa svojim savjetima: "Dobro dobro razmislite mama jer djetetu mozda radite "medvjedju uslugu" jer nije dokazano da cjepivo traje za cijeli zivot i sto ako onda dobije vodene kozice u starijoj zivotnoj dobi. Ja sam dosad cijepila samo troje djece, i jedno je ipak dobilo vodene kozice.....".
Molim Vas za misljenje.
Puno hvala
mama

Dr. Darko Richter

Ako je cijepljeno dijete dobilo vodene kozice, onda nije bilo cijepljeno. Inače, cjepivo je odlično, preporučio bih vam da cijepite dijete ako ste tako naumili. Cjepivo i nije namijenjeno da traje cijeli život, ali, pokazalo se da traje. A kako? Svake godine otprilike na proljeće kreće epidemija vodenih kozica. Ako danas cijepite svoje 2-godišnje dijete, na proljeće će upravo biti zaštićeno. Virus vodenih kozica proći kroz njega, a neće poruzročiti bolest, već samo nadograditi imunost. I tako prigodom svake nove epidemije: necijepljeni obole, a cijepljeni se utvrde u imunosti. Oni koji pobjegnu s lica mjesta, ne obole i ne cijepe se, kao odrasli lako mogu dobiti vrlo teški oblik vodenih kozica, ima i smrti. Zato je osobito indicirano da se cijepe odrasli koji nisu preboljeli vodene kozice, ali oni moraju dobiti 2 doze, dok se u dobi do 12 godina cjepivo "prima" i nakon samo 1 doze.

sanlea

postovani, a dali je potrebno nadocjepljivanje s godinama tj ponavljanje cjepiva, i kada ga preporucate dati npr vrtckom djetetu. razmisljala sam o cijepljenju nakon povratka s mora oko 15.7. zajedno s engerixom jer preptostavljam da ce imunitet biti bolji nakon 3 tj mora?