Kontracepcija

Pauza

_raylynx_

Pijem kontracepcijske pilule vec 5 godina, mijenjala sam ih 3 puta i zadnje koje pijem su Yasmin, s njima sam najzadovoljnija (nemam nikakvih nuspojava niti bilo kakvih zdravstvenih problema, s obzirom da se digla prasina oko njih u zadnje vrijeme). Uglavnom, svako malo cujem da je potrebno napravit odredenu pauzu, osobito nakon dugogodisnjeg uzimanja kontracepcije. Da pauza mora bit najmanje 3 mjeseca, da bi se organizam malo ocistio, itd.. A ono sto je najvise privuklo moju pozornost je da se ta pauza mora napravit jer bi inace mogla ostati sterilna. Ja sam svog ginekologa pitala za to i on mi je rekao da se pauza ne treba raditi, da nisu te pilule kao sto su nekoc bile, da su one danas vise lijek nego bilo sta drugo. Posto u zadnje vrijeme cesto cujem djevojke, koje piju pilule po godinu dana, da su im doktori rekli da naprave pauzu, da li bi onda i ja stvarno trebala?
Molim vas da mi sto prije odgovorite.
Zahvaljujem

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Vaš ginekolog je dobro informiran, pauza nije potrebna.

sandra2405

Pozdrav,

pila sam YAZ tablete više od godinu dana, te sam zbog ostalih zdravstvenih problema ( jake i učestale glavobolje) prestala 3 mjeseca dok nisam obavila sve ostale pretrage. Zanima me mogu li ih sada ponovno početi piti ili moram ginekologu na pretrage? U međuvremenu sam otkrila da imam kolesterol (ne previše povećan) što sam čula da može biti posljedica tih tableta.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nemojte krenuti na svoju ruku. Javite se ginekologu prije i ev se mogu promjeniti pilule.