Kontracepcija

Yasmin i drugi lijekovi

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne utječe i ne umanjuje učinak pilula.

jelica07

Poštovani doktore,

zbog infekcije mokraćnog mjehura danas počinjem piti Ninur, 2 puta po 2 tabelete dnevno, i Spasmex, 3 tablete na dan.
Također, pijem Lindynette 20 već 3 godine, i danas sam popila 10. tabletu iz blistera.
Zanima me da li sve to skupa jako opterećuje jetru? Da li moram koristiti dodatnu zaštitu samo za vrijeme korištenja ovih lijekova ili i nakon toga, i koliko dana?

Hvala i lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba dodatna zaštita. Ninur se metabolizira u mokraćnom sustavu. Stoga ne brinite.

Jovanna

Pozdrav, interesuje me da li Lamictal smanjuje dejstvo Yasmina ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da, umanjuje.

Jovanna

Postoji mogucnost da ostanem u drugom stanju bez obzira sto redovno pijem Yasmin ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šansa je mala.Ne brinite.

karla66

Poštovanje,

Nakon 7-dnevne pauze zaboravila sam popiti prvu tabletu u novom pakiranju i isti dan imala nezaštićeni spolni odnos. Sljedeći dan popila sam dvije tablete odjednom čim sam se sjetila. Zanima me kolika je šansa za trudnoću i trebam li se brinuti? Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mala je šansa, dalje odnos sa zaštitom kroz tjedan dana.

jelica07

Poštovani doktore,
smijem li uzimati Zoprax tablete za želudac za vrijeme uzimanja Lindynette 20, odnosno smanjuju li one učinkovitost pilula?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Smijete. Ne umanjuje.

Beb2

Postovani,

Koristim kontraceptivne pilule vec dve godine, od proslog meseca sam na Yasmin-u. Drugi blister sam zapocela pre nekoliko dana. Medjutim, juce me je ugrizla macka (inace nije besna) i doktor mi je prepisao antibiotik Cefaleksin, da ne bi doslo do infekcije. Interesuje me da li one umanjuju dejstvo pilula i da li ima potrebe za dodatnom zastitom?
Unapred hvala.
Pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba dodatna zaštita.

karla66

Poštovani!

Nakon 5 mjeseci redovnog uzimanja Yasmin pilula u dogovoru s ginekologom napravila sam pauzu od mjesec dana. Sada bih trebala ponovno početi uzimati pilule, no danas je već 32. dan ciklusa, tj. menstruacija koja je i inače bila redovita kasni 4 dana. Svo vrijeme neuzimanja tableta imala sam spolne odnose s dodatnom zaštitom (kondom). Postoji li mogućnost trudnoće ili je zbog prestanka uzimanja pilula kašnjenje menstruacije normalno? Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći. Rezultat je prestanka uzimanaj pilula.

Marina26

Poštovani,
Od bolova nisam izdrzala i popila sam prvu tabletu antibiotika jer je bol uzasna. Sto sad sa yasminom imam jos nekih 7 tableta za popit.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, antibiotici nisu lijekovi protiv bolova. Njih Vam može propisat jedino liječnik ukoliko postoji indikacija. Uz Yasmin možete uzimati lijekove protiv bolova i antibiotike. Pojedini antibiotici mogu djelovati na kontraceptivni učinak tableta.