Neplodnost

Neplodnost nakon spontanog pobačaja

katrin_kat

Poštovana, imam 39 godina, prva trudnoća sa 37 i spontani pobačaj u 6.tjednu, bez kiretaže. 10 mjeseci radimo na trudnoći bez uspjeha. Nalaz AMH je 21,7 LH 3,4 FSH 5,9 Testosteron 1,8 prolaktin 230, estradiol 284 DHEAS 7,7 androstendion 12,4.

Oduvijek imam bolne ovulacije, svakih par mjeseci izrazito bolne, na jajniku je cista par cm (nemam dijagnozu PCOS). Štitnjača je u redu, TSH 1.066 (0.35 - 4.9). Bris već godinama HPV, PAPA je uredan.

Možete li mi reći kako vam se čine nalazi i što bih još mogla učiniti?

Partner 43 godine, spermiogram uredan (koncentracija 219 m/ml, 70%pokretnih spermija, 61%aktivnopokretnih) .

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana,
s obzirom na Vaše godine, preporučam da se javite subspecijalisti humane reprodukcije na konzultacije o medicinski potpomognutoj oplodnji. Naime, ljudska plodnost je dosta niska, i u najplodnijem životnom razdoblju žene (između 20 i 30 godina) iznosi oko 20-30% po ovulaciji, odnosno 1 mjesecu pokušavanja. S godinama života žene, plodnost se smanjuje što je izraženije nakon 35. godine života. Razlog tome je smanjenje i broja i kvalitete jajnih stanica. Vaši nalazi ukazuju na još uvijek očuvanu zalihu jajnih stanica, međutim kvaliteta korelira s dobi. Vi imate šansu za spontanu trudnoću, ali nemate puno vremena. Metodama medicinski potpomognute oplodnje brži je put do željene trudnoće.