Pretilost

Dilema oko reductila

Griotte

O reductilu znam sve što se na internetu može pročitati (korisno i nekorisno). Moj ITM iznosi 32. Imam 24 godine i troje djece. Prije nisam imala problema s tjelesnom težinom ali u zadnjih 6 godina sa svakom trudnoćom sam bila 10-ak kg teža nego ranije. Nisam se konzultirala sa svojim liječnikom, ali nadam sa da ću od vas dobiti koristan savjet. Nemam problema sa srcem, niti štitnjačom. U principu kad sam god mjerila tlak bilo to u trudnoći ili ne bio je oko 120/75. (toliko je bio i jučer). Na svoju sam ruku kupila reductil (u ljekarni su mi ga dali na upit bez ikakvog recepta). Nakon što sam pročitala upute, započela sam s terapijom (10 mg). Drugi dan sam osjetila bol u lijevom oku i pulsiranje u istom. Oči su mi se činile nekako izbuljene na ogledalu, tlak mi je bio 125/75. Nakon toga sam prekinula piti reductil, ali nastavila s dijetom i umjerenim vježbanjem. Od toga je prošlo tjedan dana, i ja pomalo osjećam da posustajem. Dosta je teško držati dijetu uz svakodnevni ritam i puno obaveza. Molim vas za savjet. Da li mogu nastaviti s Reductilom i što ako se bol u oku opet pojavi? Da li da to zanemarim ili postoji mogućnost da oštetim vid? Sa očima nikad nisam imala nikakvih problema i imam savršen vid.

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Ne. Prije liječničkog pregleda ne preporučam nastaviti sa terapijom. Moguće je da imate glaukom koji se je pod utjecajem Reductila mogao pogoršati. Potrebno je svakako isključiti glaukom a u slučaju da je nalaz uredan i da nema nikakvih kontraindikacija (drugih) može se pokušati ponovno započeti no uz pažljiv nadzor liječnika.
Ali ne posustajte u međuvremeno, NIKAKO!