Rak debelog crijeva

Pojasnjenje dijagnoze i upustvo o dijeti kod raka debelog crijeva

Postovani,
Moj suprug (57godina) je dana 07.05.2009 godine imao operativni zahvat: resectio colonis sigmoidei cum colo-recto anastomosis T-T. Na prvoj vijugi sigmoidnog kolona bila je promjena velicine muske pesnice koja je probila serozu i infiltrisala zid mokracen besike. Inace, njegova dijagnoza je bila: carcinoma colinis sigmoidei cum ifiltartio vesicae urinariae.
Po izvjestaju o patoloskom-histoloskom nalazu dijagnezo je adenocarcinoma invasivum intestini crassi (HG2, NG2, Astler- Coller B2).
Makroskopski:
Resektat debelog crijeva duzine 40 cm. Na 7 cm od jednog ruba resekcije nalazi se vegetativno-infiltrativan, cirkularan tumor velicine 9 cm, koji na presjeku duboko inflitruje u zid crijeva, fokalno sve do seroze koja je neravna. Tumorsko tkivo sivobjelicasto, mekse konzistencije. U okolnom masnom tkivu se nadje 25 limfnih cvorova velicine do 1 cm.
Makroskopski:
-Tumorkso tkivo sa slikom invazivnog rasta srednje diferentovanog intestinalnog adenokarcinoma- mjesavina tubularnih i kribriformnih adenoidnih formacija oblozenih dezorjentisanim, atipicnim cilindricnim epitelijama umjerene nuklearne pleomorfije, hiperhromnih ili vecinom vezikularnih, sa vecim brojem mitoza, bez znakova mucinozne diferencijacije.
-Stroma slabije razvijena, prozeta gustim mjesovitim upalnima infiltratom. Prisutne zone nekroze tumorskog tkiva.
-Povrsina tumora ulcerisana, prekrivena nekroticnim detritusom.
-Tumorsko tkivo inflitruje duboko u misicni sloj zida koji probija i inflitruje okolno masno tkivo fokalno sve do serozne povrsine.
-Tumor nije na lateralnim rubovima resekcije.
-Na granici tumora i okoline nema znakova aktuelne vaskularne invazije.
-U limfnim cvorovima nema sekundarnih depozita-slike folikularne hiperplazije i sinus histiocitoze.
Nakon operacije onkoloski konzilijum mu odredjuje 6 ciklusa po 21 dan terapije sa tabletama Xeloda. U svakoj od ovih ciklusa koristi po 14 dana, 2 puta dnevno po 4 tablete od 500 mg. Nalazi pred posljedni odlazak na konzilijum glase: Labaratorijski nalazi:
K4,2, Na 142, Ca uk 2,20, Hlor 106, GUK 5,6, Urea 4,7, Kreatin 100, AST 18, ALT 16, Alkalna fosfataza 60, SE 3, Fibrinogen 3,0, L 4,9, Trombociti 202, Htc 0,41, Hb 139, E 4,03, CEA 1,5 (do 3,4), CA 19-9 7,0 (do 27).
UZ abdomena: na jetri se ne vizualiziraju fokalne promjene. Uredan nalaz na holecisti, slezini i bubrezima. U maloj karlici se ne uocavaju Tu promjene ni povecane limfne zlijezde.
CT abdomena: hiperdenzziji parehim jetre bez fokalnih lezija. Uredan nalaz na pankreasu, slezini i bubrezima. Nema slobodne tecnosti u abdomenu. Retroperitonealne limfne zljezde nisu povecane. Uredan CT nalaz na mokracnoj besici. U maloj karlici se ne vizualiziraju te promjene ni povecane limfne zljezde, nema slobodne tecnosti u maloj karlici. Po ovim nalazima koji su uradjeni u bolnici u kojoj se operisao naznacena je dijagnoza ST.post resection colonis sigmoidei pp adenicarcinoma am V (dana 06.10.2009 godine).
Na osnovu ovih nalaza onkoloski konzilijum 08.10.2009 godine konstatuje da je pacijentovo stanje zadovoljavajuce, kao dijagnozu naznacava St.post op. p.p. CA colonis St. post AHT completa (LV + 5 Fu VI). Odredjena je kontrola za 3 mjeseca a u medjuvremenu kao jedina terapija odredjen je Hig. Dijet. Rezim.
Molim Vas, da na osnovu dostavljenih podataka date Vase misljenje o dijagnozi( sta predstavlja oznaka V i VI) i stanju mog supruga, da li je u njegovom slucaju po Vasem misljenju terapija samo tabletama Xeloda adekvatna i kakav dijetalan rezim treba da primjenjuje?
Unaprijed zahvalna!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vašeg supruga radilo se o dosta uznapredovalom tumoru sigmoidnog debelog crijeva ali bez širenja na regionalne limfne čvorove što je dobro. Zbog toga je klasificiran kao klinički stadij B2 po Astler-Collero-ovoj modifikaciju Duke-ove klinički klasifikacije proširenosti primarnog tumora.Adjuvantna kemoterapija s Xeloda tabletama koja mu je propisana je potpuno odgovarajući i jedan od najmodernij način liječenja za slučajebve kao što je vaš suprug. Inače prosječno 5-godišnje preživljenje bolesnika sa stadijem B je oko 67%. Uz navedenu kemoterapiju izgledi petogodišnjeg preživljenja se povećavaju za dodatnih 15-20%. Prema tome mislim da je kod vašeg supruga provedeno u ovom trenu najbolje moguće liječenje i da je njegovo stanje više nego zadovoljavajuće. Nadalje treba nastaviti s higijensko dijetetskim mjerama i odlaziti liječenicima na redovite kontrole kao ga budu naručivali.