Rak dojke

Citoloski nalaz lijeve dojke

Suncemojemalo

Imam 29 godina i prije 3 godine napipala sam kvrzicu na lijevoj dojci.
Isla sam na ultrazvuk i radila citoloski nalaz koji glasi ovako:

U razmazima punktata hipoehogene lezije velicine 14 mm u glk lijeve dojke
Vide se gole jezgre, manje i vece nakupine stanica apokrilnog epitela,histiociti, pojedini fagociti i stanicni detritus,
Extracelularna mast i eritrociti elementi periferne krvi.

Misljenje : fibrocisticke promjen
Dg
D24 dobrocudna novotvorina dojke

3 godine nakon sam isla kontrolirati i to je malo poraslo za 3 mm.

Lijecnici su mi rekla da kontrolir svakih godinu dana...

Molim za vase misljenje i pomoc..pve godine nisam radila punkciju vec samo ultrazvuk,.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
za sada nema razloga za brigu. Redovne kontrole sukladno dogovoru s liječnikom te samopregled dojki, kao i do sad.

zeljka2b

Poštovani,

moja mama (66 godina) prije 10 godina je opreirala karcinom jajnika IIA stupnja. Prošla je kemoterapiju i sve je u redu do danas oko jajnika.

Prošli mjesec radila je ultrazvuk i mamografiju dojki, a nakon toga i punkciju.

Citološki nalaz je sljedeći:
1. Punktira se hipoehogena promjena (9mm) supraareolarno lijevo.
Citološkom analizom nađe se pokoja nakupina duktalnih stanica uvećanih jezgara te masne stanice.
2. Punktira se hipoehogeni areal lateralnije od promjene pod 1.
Citološkom analizom nađu se nakupine duktalnih stanica uvećanih jezgara, poremećenog polariteta, mjestimice uočljivih nukleola, gole jezgre, masne stanice te precipitat.

Poliferacija s atipijama. N emože se isključiti dobro diferencirani adenokarcinom te se savjetuje ekstirpacija.
Pregled kirurga.

Doktor radiolog poprilično je uvjeren da će ovo rezultairati karcinomom. Markeri CA19-9 je 4,74, CEA je 3,14, Ca125 je 14.

Molim Vas, odgovorite mi, ako je moguće: Ako ovo i bude karcinom, može li se u ovom trenutku bilo šta znati i otome jeli ovo primarni karcinom na dojkci ili možda neka metastaza ili recidiv bivšeg karcinoma na jajnicima.

Unaprijed Vam veliko hvala!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
svakako je potrebnmo odstraniti sumnjivu promjenu nakoin čega će se više znati o prirodi bolesti i mogućnostima liječenja. Ukoliko se dokaže karcinom u dojci, najvjerojatnije će to ipak biti drugi primarni tumor a ne metastaza karcinoma jajnika.

zeljka2b

Poštovani,

mama je operirala lijevu dojku. Tumor je bio maligni, ali jako mali, pa je odstranjen samo jedan dio dojke, ne cijela.

Patophistološki nalaz je sljedeći:
1. UZORAK: isječak triva dojke s dijelom kože, dijelom razrezano od strane kirurga.
VELIČINA UZORKA: 7x5x3,5 cm, koža 5,5x1,8 cm
ORIJENTACIJA: nema oznaka
MARKIRANJE TUMORA: ne
FOKALNOST TUMORA: jedan tumor
VELIČINA TUMORA: 1x1 cm
NALAZ INTRAOPERATIVNE ANALIZE: maligno, zahvaćenost ruba teško odrediti jer se mast uvlači na mjestu prereza.
UDALJENOST TUMORA OD RESECIJSKIG RUBA: od najbliužeg mjerljivog resecijskog ruba oko 0,7 cm
HISTOLOŠKI GRADUS: žljezdane strukture (3) + polimorfizam stanica 3 + broj mitoza (16/10VPVP)(2)=8
IN SIZU KOMPONENTA: ekstenzivna, komedo i soldinog podtipa, nuklearnog gradusa 3 s viže žarišta mikroinvazije
VASKULARNA INVAZIJA: ne nalazi se
KOŽA IZNAD TUMORA: bez patoloških promjena
ESTOGENSKI RECEPTORI: negativni
PROGESTERONSKI RECEPEPTORI: negativni
PROLIFERACIJSKI INDEKS (KI67): 60%
HER2/neu: score 0, test negativan
OSTALE ANALIZE: PAS, PAS-D I GCDFP-15 NEGATIVNI
2. Materijal je isječak tkiva dojke veličine 3x2x1,5 cm
Histološkim pregledom vidi se tkivo dojke građeno od umnoženog slabo celularnog vezivnog tkiva te nekoliko žarišta apokrine adenoze.
3.STATUS LIMFNIH ČVOROVA: disekcija aksile 9x6x1, 18 limfinih čvorova, bez bitnijih promjena

1. CARCINOMA INVASIVUM MAMMAE (NOS) gradus 3

Molim Vaše mišljenje jesu li u ovom slučaju potrebne kemoterapije. Podsjećam, mama ima 66 godina. Prije 10 godina operirala je rak jajnika i nalaz je uredan.

Unaprijed Vam iskreno zahvaljujem!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vaše majke se radi o T1N0 tumoru negativnih hormonskih receptora te Her2 negativnom ali visokog proliferacijskog indeksa (60%). Svakako bi trebalo provesti zračenje dojke. Hormonska i imunoterapoja nije indicirana a odluku u kemoterapiji će donijeti onkolog nakon uvida u opće stanje bolesnice kao i bolesti od kojih eventualno boluje.

tina222

Poštovani,
Ovo su moji nalazi punkcija pa bih Vas molila da prokomentirate.

U razmacima punktata zone u GLL dojke vidi se dosta manjih i većih nakupina plaža stanica žlijezdanog epitela, brojne gole jezgre ,ružičati detritus i erotrociti.

Unaprijed zahvaljujem

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
punkcijom nisu nađene maligne stanice a kako nemam nikakvih drugih podataka, preporučujem Vam redovne daljnje kontrole sukladno dogovoru s Vašim liječnikom.