Rak dojke

nalaz-molim za pojašnjenje

dam

Poštovani
mojoj majci (1942) rađena je punkcija na dojci i dobila je citološki nalaz:
1. Punkcije hipoehogene promjene sa mikrokalcifikatima promjera cca 3 cm u GLK desne dojke pod kontrolom UZV-ka
Punkcijom se dobije 1.5 ml žučkastog tekućeg sadržaja
U razmacima i sedimentima se vide tm. stanice koje pokazuju anizocitozu i anizonkleozu,svjetle,dobro ograničaene citoplazme,fagociti i pigmentofagi,obilno nekrotičnog detritusa i elemenata krv
2. Punkcija hipoehogenog okruglog čvora u desnoj aksili pod kontrolom UZV-ka
U razmacima se vide tm.stanice koje pokazuju aniziocitozu i anizonukleozu ,svjetle,dobro ograničene citoplazme fagociti i pigmentofagi,nešto limfocita,obilno nekrotičnog
detritusa te eritrociti-
1. Nalaz odgovara adenoca dojke sa nekrozom (vrs.aprokini ca)

2. Nalaz odgovara meta adenoca sa nekrozom

Molim da mi malo pojasnite nalaz
Zahvaljujem unaprijed

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
punkcija je pokazala maligni tumor u dojci i u limfnom čvoru, dakle tumor se proširio iz dojke u limfni čvor pazuha.
Sada slijedi daljnja dijagnostička obrada da se ustanovi da li se tumor proširio u druge dijelove tijela (metastaze).
Ukoliko se isključe metastaze, slijedit će operacija dojke i pazuha a daljnja terapija ovisit će o vrsti operacije, biologiji tumora (to se iščita iz patohistološkog nalaza) te o općem stanju bolesnice i drugim bolestima od kojih eventualno boluje.