Rak dojke

rak dojke

isssa

Postovanje, molila bih Vas da mi objasnite ove nalaze i kazete mi koliko je to opasno, odnosno kolike su sanse za izljecenje i zivot! Radi se o mojom mami koja ima 52 god.

Mama je 2000 god imala dijagnozu
Dg: mammae 1. sin.
Op: Biopsio probatoria
segmentectomia cum diss. axillae 1-sin.
PHD: Ca. ductale invasium gradus 2
Ca. metastaticum lymphonodorum 2/9
Operirana je i prosla kemoterapije i zracenje.

Sada se opet nesto pojavilo pa vas molim da mi objasnite sta to sve znaci.
PHD nalaz je pokazao ovo:
Ca.metastacium cutis
pT=4 cm
ER 80%
PR 80%
HER-2 2+
Ki67 52%
CA 15-3 15,4

CISH nalaz: U jezgrama tumorskih stanica metodom HER-2 CISH vidi se vise od 10 signalnih tocaka gena za HER-2 receptor i veliki klasteri: Tumorske stanice pokazuju visoku amplifikaciju te se nalaz smatra pozitivnim.

Upucena je na PET/CT s dijagnostickim CT-om

Nalaz PET/CT-a je da nema udaljenih metastaza osim na rebrima par cvorova oko mjesta gdje je operirana.
Prije 2 tjedna je primila prvu kemoterapiju (crvenu).

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Na žalost, kod vaše majke se radi o lokalnom recidivu raka dojke. Taj recidiv je visoko zloćudan, visoko proliferativan i Her-2-pozitivan. Premda je bolest u ovoj fazi najčešće neizlječiva, ipak postoji mala vjerojatnost 10-20%) da se postigne izlječenje ili barem zalječenje koje bi dulje trajalo. Treba poduzeti zaista radikalno liječenje koje se treba sastojati od kemoterapije koja treba sadržavati antracikline(crvena kemoterapija) i taksane(paklitaksel ili docetaksel) najmanje 6-8 ciklusa. Budući se radi o HER-2-pozitivnom tumoru potrebno je nakon završetka kemoterapije s antraciklinima provoditi i imunoterapiju trastuzumabom. Ta se imuno terapija može započeti paralelno s kemoterapijom koja sadrži taksane ali ako se daje uz kemoterapiju koja sadrži antracikline tada je opasnost od oštečenja srca dosta velika. Imunoterapija se daje svaka 3 tjedna vrlo dugo vremena, koji puta i nekoliko godina, do pojave ponovne progresije bolesti. Nakon završetka kemoterapij, uz imunoterapiju, treba provoditi i hormonoterapiju aromataza inhibitorom. Također treba provesti i radioterapiju/zračenje područja gdje se pojavio lokalni recidiv.

isssa

Hvala Vam puno da opseznom i iskrenom odgovoru!

Imam jos nekoliko pitanja.

Mama je zavrsila sa kemoterapijama prije Bozica, na konziliju se odlucilo da nejde
na zracenje jer je prije 11 godina zracena, sad krece s primanjem Herceptina i pocela je pit
tablete Anastrozol. Od kad je pocela koristit Anastrozol tablete (3tjedna), nije joj dobro,
osjeca slabline, uzasno je gladna i srce jako lupa. Onkolog je rekao da je to od kemoterapije ali ona se poslje
kemoterapije oporavila i tek nakon 2 tjedna pocela pit te tablete i od onda joj opet nije dobro.
To stanje nije svaki dan, svaki drugi ili treci dan joj je tak lose.

Kakvo je Vase misljenje o tim tabletama?
Molim Vas jos da mi kazete koliki je vijek zivljenja s tom bolesti i dali joj kako jos mozemo pomoci?

Hvala unaprijed
Lijep pozdrav !

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Simptome koje opisujete često se avlaju kad se uzima Anastrozol. Naime ta lijek sprečava stvaranje etrogena u tielu žene, a kada nema estrogena avljaju se ovakvi simptomi koji su vrlo siični simptomima u "promjeni" ili klimaksu. Inače tablete Anastozola-a su vrlo učinkovite i korisne u liječenju raka dojke. Navedeni simptomi se gotovo uvije smanje ili potpuno nestanu nakon što se organizam navikne na stanje bez estrogena. Ako simptomi nisu pre teški, svakako savetujem da majka nastavi uzimati Anastrozol. Ta se lijek može zamijeniti i sličnim lijekom, recimo letrozolom koji bi mogao imati manje takvih nuspojava.