Rak dojke

Tm mammae dex ( D 24)

maja-23

Dobar dan,
imam 23. godine i problem s fibroadenomima. Prvi put na operaciju išla sam 2008. godine, na drugu 2010., a na treću idem sutra. Imam široke kanale.
Zanima me postoji li način kako spriječiti njihovo pojavljivanje i koji je uzrok tome?

Moj doktor nikako ne preporučuje kontracepcijske pilule. Mišljenje druge doktorice je da bi ih trebala piti. Što Vi mislite o tome?

Unaprijed hvala!
happy

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Fibroadenomi su dobroćudni tumori i spontano nastaju u dojkama. Uglavnom nastaju kod malđih žena. Nisu povezani s uzimanjem kontracepcijskih tableta. prema tome, po mom mišljenju, možete slobodno uzimati oralnu kontracepciju. Nije povećanba učestalost nastanka tumora dojke kod žena koje uzimaju peroralnu hormonsku kontracepciju.

maja-23

Hvala lijepa na odgovoru.

Imam još jedno pitanje. Moja teta (39),s tatine strane, ima rak dojke. Otkrila ga je nedavno, na desnoj strani. Sve moje operacije bile su na desnoj strani. Znam da to nije isto. Spadam li ja u rizičnu skupinu? Malo sam uplašena jer ja s tim imam problema.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Ne spadate u rizičnu skupinu. Kod vas ne postoji ništa veća opasnost od nastanka raka dojke negoli kod drugih žena, a ona je u vašim godinama zanemariva.