KB Dubrava
Zagreb,

Urtikarija, atopijski dermatitis ili nešto drugo?

sjele97

Poštovani,

18 mi je godina, 167 sam visoka i 56 kg teska, već 9 mjeseci borim se s neizdrzivim svrbezom te peckanjem koze uz prisutnost crvenila. Napravila sam sve moguce pretrage. Sve je pocelo 30.12.2015.godine kada sam otisla na odjel infektologije, svrbez i crvenilo prosirilo se cijelim tijelom. Od terapije sam dobila: Solu-Medr 125 mg u 100 ml fizioloske i.v., synopen i.v., te Claritin i 40% Beloderm. Sve se smirilo na 10tak dana kada je opet pocelo ali sam se nekako nosila s tim. Nakon mjesec dana vise nisam mogla. Odlucila sam se ozbiljno posvetiti tome i rijesiti ali ocito bez ikakvog napretka. AST mi je konstantno povisen (457,419,403..), takoder sam napravila test za hormone, nalazi su uredni, bris zdrijela i nosa uredan, antigen Helicobacter pylori negativan, eritrociti poviseni, MPV povisen, IgE 248, ANA screen 0.4, od terapije sam uzimala Letizen i Nixar, te sam na dijeti bez salicilata, prezervativa, konzervansa i aditiva. Nixar mi je dermatologica izbacila iz terapije, te nastavila sa Letizenom ali sve i dalje traje. Trazim Vas savjet, jer moja doktorica kao da nezna sta bi napravila vise, biopsiju koze ili bilo koji drugi test niti ne spominje, ili ga nezeli napraviti. Molim Vas za bilo kakvu pomoc ili savjet. Moze li psihicko stanje utjecati na sve ovo? Hvala, lp. happy

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ovakvi problemi znaju biti dugotrajni i često bez odgovarajuće terapije. AST nije uzrok problema, IgE pokazuje da postoji sklonost alergijama. Biopsija kože nije za ovaj slučaj. Psihično stanje može utjecati. U svakom slučaju potrebna je točna dijagnoza. Potreban je pregled u alergološkoj, dermatološkoj ambulanti i vjerojatno alergološka testiranja.

sjele97

Puno Vam hvala na savjetu, lp happy