Fizikalna medicina i rehabilitacija

Artritis

dario

Imam 11 god.Zanima me nesto vise o juvenilnom artritisu.Otecen mi je lijevi skocni zglob,pa doktori sumnjaju na artritis.Od lijekova pijem "Lubor" 20 mg.dnevno.Molim vas za misljenje.Hvala!

mr sc dr Porin Perić

Poštovani Dario!

Juvenilni artritis u prijevodu znači upala zgloba u mlađih osoba. Takav vid artritisa spada u domenu dječjih liječnika- dakle pedijatara- te sugeriram obaviti pregled u npr. Klinici za pedijatriju-KBC Rebro u Zagrebu u Prof.Malčića ili u Klinici za dječje bolesti u reumatološkoj ambulanti kod dr.Harjačeka. Za opću informaciju postoje različiti tipovi te bolesti koju mogu zahvatiti samo zglobove poput reumatoidnog artritisa u odraslih ili kralježnicu poput ankilozantnog spondilitisa, ili razne kombinacije, ali i takvi artritisi kojise javlhjaju kao reakcija na neku infekciju i tada ih nazivljemo reaktivnim, koji imaju bolju prognozu od prije spomenutih. Za detaljnije informacije trebaš se javiti pedijatru.

Lijepi pozdrav, mr.sc.Porin Perić, dr.med.
spec.fizijatar-reumatolog