Kardiologija

Aritmije i srčani ritam

Yaya

Poštovani,

prije otprilike godinu dana promjena radnog mjesta (na rukovodeće), te rokovi poslijediplomskog studija izazvali su svakodnevno i višemjesečno iscrpljivanje tijekom kojeg sam po prvi puta osjetila srčane aritmije. Pojavile bi se bilo kada i bilo gdje, na radnom mjestu, kod uzrujavanja, kod smijeha...Potaknuta time u 12. mjesecu 2009. napravila sam 24-satni EKG (holter) i dobila sljedeći nalaz: Temeljni je ritam bio sinusni prosječne frekvencije 68/min (minimalna frekvencija 47/min, maksimalna 133/min). Registrira se 28 pojedinačnih ventrikulskih ekstrasistola (VES) i 24 supraventrikulskih ekstrasistola (SVES). Nije bilo bitnijih promjena ST spojnice.
Nakon toga, napravila sam i UZV srca i krvnih žila, u siječnju 2010., nalaz je sljedeći: Ao 3,60 LA 3,47; LVD 3,92 Lvs 2,80 EF 58%; IVS 1,24; PW 1,14; RV 2,67; Morfološki valvularni aparat srca je uredan. Srčane šupljine su urednih dimenzija i kontraktiliteta stijenki. Sistolička i dijastolička funkcija lijevog ventrikula su uredne. Perikard bo.
I na kraju, budući da se aritmije nisu smirivale, te već izazivale i strah, te napadaje panike, učinila sam i ergometriju. Nalaz ergometrije: Testom opterećenja postignuto je 10.3 METS-a, maksimalno opterećenje uz submaksimalni puls. Kardiorespiratorna sposobnost je prosječna. Tijekom i nakon opterećenja nije došlo do patološke promjene ST spojnice, nije bilo smetnji provođenja. Na kraju opterećenja registrirano nekoliko pojedinačnih VES, te dvije vezane (cuplet). Maksimalni tlak u opt. od 180/90 mmHg. EKG prije opt. sinus ritam 80/min, isti nakon opt. Napominjem da sam te aritmije osjetila na kraju testa. Tijekom svog tog vremena mnogo sam puta potražila pomoć u Hitno službi ili kod liječnika opće prakse, uvijek mi je rađen EKG koji nikada nije pokazao ništa osobito, osim ponekad sinusnu aritmiju. Kardiolog mi je rekao da se radi o stresu, da je uzrok svemu psihičko stanje, te da su to respiratorne aritmije. U stvari, to su mi uvijek svi liječnici rekli. Kod mjerenja pulsa osjetim malu pauzu kada trebam izdahnuti zrak. Cijeli život imam malo usporen puls, pa sam zbog toga već više puta pregledavana. Uvijek ok. Prije par mjeseci učinjen je i kompletan sistematski pregled. Štitnjača ok, UZV abdomena također, krvni nalazi ok, osim kolesterol 5,3; trigliceridi 2,07 i GGT 41 na zadnjem nalazu. Preporučena lagana hrana, manje masnoća. Imam višak od 5-8 kila, otprilike. Pluća su ok. Ne pijem i ne pušim. Nisam dobila nikakvu terapiju, već samo lexaurin prema potrebi, no ta se potreba ukazivala sve češće. Naime, svaki dan ujutro prije posla 3 mg, a onda ovisno o stanju, još pola navečer ili ako je bilo ubrzanog rada srca, čak cijela 3 mg. Tlak je uglavnom bio oko 120/70 ali ponekad i viši. Isto i puls, nekad veći od 70, nekad 54. Počela sam i sve češće osjećati bolove u leđima, gornji dio nakon dužeg sjedenja, imam problema sa vratnom kralježnicoma. Stoga je teško odrediti zašto mi ponekad trne lijeva ruka, nekad desna, nekad noga, kod sjedenja, a bolovi i pritisak kod disanja prelazi naprijed (poteškoće s disanjem nisam imala). Nisam sigurna je li to od srca, a sve skupa, aritmije, poremećaji, napadaji panike, strah dovelo me do lošeg psihičkog stanja te stalno osluškujem srce. Unatrag tri dana tlak mi je konstantno niži od 115 gornji i 70 donji, najčešće je oko 110/60, čak jednom 96/65. Osjećam tada vrtoglavicu. Isto tako ta tri dana, puls se kod napora popne preko 60-65, ali brzo pada na 50, 51, 48, čak jednom 44. To je izazvalo dodatnu paniku kod mene. Učinjen je EKG i liječnik kaže da bi bilo super kada bih takav EKG imala još barem 10 godina, da je za 5 i vikao kako nije dobro to što radim za moju psihu, da trebam prestati s tim. Ovih dana nisam uzimala lexaurin ali sam osjećala "knedlu" u grlu i stezanje jednjaka/dušnika, pritisak, uglavnom opet ne znam je li zbog napetosti ili srca.Od lijekova uzimam samo Omega 3 već tri tjedna, cardiopirin, te prije dva dana Lupocet zbog početka menstruacije, ali ona je sada skoro gotova. Eto, puls i dalje mali, razlika u odnosu na prije, bez obzira na moje usporeno srce ipak očita, prije se bar penjao tijekom danado 70, sada nema šanse za to. Molim Vas komentar nalaza, te Vaš savjet, osobito vezano za zadnja tri dana i ovako spor puls praćen niskim tlakom. Što da radim? Bojim se zastoja srca, razmišljam kako ono možda zbog nečeg slabi, čitam o iznenadnoj srčanoj smrti i sebe nalazim u tome, krug se zatvara... Da li da krenem na dodatne pretrage ili, kao što moj liječnik opće prakse kaže, zaboravim, ponašam se normalno, prestanem mjeriti tlak i puls i da sam zdrava? Nisam baš sigurna u to, stoga sa nestrpljenjem očekujem Vaš odgovor i na njemu Vam unaprijed zahvaljujem.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Poštovana,

prema Vašem opsežnom opisu, mogu Vas s velikom sigurnošću umiriti. Svi nalazi koje ste napravili su potpuno uredni, srce je mehanički zdravo, bilježe se tek vrlo rijetki preskoci, koji u ovom obliku apsolutno nisu razlog za brigu, niti su predznak nečeg lošeg. Naravno, subjektivni osjećaj je vrlo indivudualna stvar, neki ljudi imaju puno više preskoka koje uopće ne primjećuju, dok vrlo senzibilni ljudi osjete i ovako objektivno vrlo rijetke preskoke. S kardiološke stran eu ovom trenutku ne bih vidio potrebu niti za nekom dodatnom dijagnostikom, niti za terapijom lijekovima. naravno da sve navedeno itekako može imati veze s Vašim psihičkim stanjem, optrećenjem na poslu, s čime svi moramo živjeti.