Kardiologija

Molim pomoć

belupo

Poštovani!
Nadam se da ćete mi pomoći da rješim neke nedoumice.već duže vrijeme imam problem sa visokim tlakom.Pila sam tabete Val plus 80/12,5mg i Bisobe/ 2,5mg 1x na dan.rađeni su i nalazi štitnjače.Nisam se osječala dobro pa sam krenula dalje liječniku.Nalaz je sljedeči: štitnjača palpatorno povećana,srednje konzistencije,pomičnapri gutanju.Kardiopulmonalno kompenzirana.RR13/80mmHg-desna ruka,140/80mmHg-Lijeva ruka,EKG:sinus ritam100/min.Dg:Hypertensio art.Cor comp.Mb Hashimoto.
Klinički ne nalazim znakova za sek. hipertenziju,za evaluaciju hormona potrebno je ukinuti lijekove koji interferiraju s RAS-om-to znači ukinuti beta blokator(postepeno)i sartan s diuretkom tijekom 3 tjeda-za to vrijeme uvesti Physiotens a 0,4mg1-1,5tbl uvečer,Norvasc a 5-10mg 1tbl ujutro, ovisno o razini RR-a.Potom doći na vađenje-renina,aldosterona,kateholamina,kortizola i ACTH te kontrole hormonskog statusa štitnjače kada će se učiniti i At.Moli Vas da mi pojasnite ako je noguće kako treba postepeno ukidati beta blokatore i dali tablete koje sam dobila za tlak nove mogu omah početi piti a Vap plus prestati,ili i to trba postepeno jer nisam dobila baš nikakvo objašnjenje od doktorice opće prakse,a specijalista je na putu pa neznam kome da se obratim.
Hvala zabrinuta!

sandic

Poštovani doktore, molim vas za savjet..Unazad dvije godine imam povišen pritisak,, najčešće je to 180/100.. tesko disanje, a u posljednje vrijeme mi i trne lijeva strana tijela i osjetim zujanje u usima.. Imam 24 godine, nalazi su mi uredu, snimao sam srce, arterije i ostalo je uredu.. mozete li mi vi dati neki savjet od čega bi mi mogao biti ovako povišen pritisak..
Unaprijed hvala..

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Preporuka koju ste dobili je dobra i toga se trebate držati. Postupno smanjivanje beta blokatora znači prepoloviti dozu kroz nekoliko dana, pa potom ponovno i tako sve do prestanka uzimanja (npr. Concor smanjiti s 5 mg na 2,5mg kroz 3-4 dana, potom 1,25 mg još 3-4 dana, pa prestati).

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Tlak koji navodite nije normalan i zahtijeva internističku obradu. Trebali biste se javiti internisti ili kardiologu.

sandic

postovani doktore vec sam bio kod kardiologa, svi nalazi koje mi je radio su u najboljem redu, i nisu mi otkrili od cega imam tako povisen pritisak.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

To nije čudno, budući da se kod više od 90% slučajeva povišenog krvnog tlaka ne nalazi neki drugi uzrok - radi se o tzv. esencijalnoj arterijskog hipertenziji. Ukoliko je tlak zaista tako visok kako vi navodite, trebate uzimati terapiju lijekovima protiv tlaka kako bi se na duži rok spriječile komplikacije do kojih ova bolest dovodi.