Nefrologija

EKLAMPSIJA

SNJEŽANA

Poštovani,
prošle godine u 32.tjednu trudnoće imala sam eklampsiju i moja beba je
umrla.Sada planiram drugu trudnoću i ginekolog mi predlaže odlazak
nefrologu,jer nemam nikakvo kronično oboljenje i ne odgovaram opisu
ugroženih(23 god.165/52kg. i tlak mi je relativno nizak).
Zanima me kakve pretrage bi trebala napraviti prije sljedeće trudnoće.
Hvala

prof dr P. Kes

Upit: (pre)eklampsija
Postepeni nastanak arterijske hipertenzije (sistolički krvni tlak > 140 mm Hg, dijastolički krvni tlak > 90 mm Hg), praćen proteinurijom (> 0,3 g bjelenčevina u 24 satnom urinu) i edemima u prvorotki najčešće su posljedica preeklampsije /(pre)eklampsija = trudnoćom prouzročena arterijska hipertenzija/. Opisani klinički znakovi obično se pojave u kasnom trećem trimestru i pogoršavaju se do poroda. U nekih žena simptomi preeklampsije mogu se javiti u drugom dijelu drugog trimestra ili pri porodu odnosno u ranom postpartalnom razdoblju. Dodatni simptomi i klinički znakovi koji čine dijagnozu preeklampsije sigurnijom, ali ukazuju i na teži oblik bolesti, su: 1. sistolički tlak > 160 mm Hg, 2. dijastolički tlak > 110 mm Hg, 3. proteinurija > 2 g u 24 sata, 4. serumski kreatinin > 110 &#956;mol/L, 5. trombociti < 100,000 mm3 , 6. znakovi mikroangiopatske hemolitičke anemije (povećana razina laktat dehodrogenaze u serumu), 7. povišeni jetreni enzimi (transaminaze), 8. trajna glavobolja (ili poremećaj vida), i 9. trajna bol u epigastriju (žličici).
Preeklampsija se javlja u 3% do 14% žena u svijetu, a najugroženije su mlade (< 20 god.) primipare (prva trudnoća). Drugi čimbenici rizika (i stupanj rizika) su: dob > 40 god. (3:1), podaci o eklampsiji u obitelji (5:1), kronična hipertenzija (10:1), kronične bolesti bubrega (20:1), antifosfolipidni sindrom (10:1), šećerna bolest (2:1), dvojci (4:1), debljina (3:1), angiotenzinski gen T235: homozigoti (20:1) i heterozigoti (4:1).
Pojavnost preeklampsije u drugoj trudnoći je manja od 1% u žena koje su tijekom prve trudnoće imale normalni krvni tlak. Mogućnost da u drugoj trudnoći nastane preeklampsija je između 5% i 7% u žena koje su tijekom prve trudnoće imale nekompliciranu eklampsiju, dok žene koje su već imale vrlo teški oblik preeklampsije imaju veću mogućnost da se to ponovi (do 80%).
Preporučam da se prije druge trudnoće, osim ginekologu, javite na pregled internisti-nefrologu koji treba isključiti kroničnu bolest bubrega (odnosno utvrditi da li postoje drugi čimbenici rizika iz djelokruga unutarnjih bolesti).

Prof. dr. Petar Kes

Nikola

Prije dvije godine ustanovljena mi je policistoza bubrega i jetre. Zanima me nešto više o tome i jeli nasljedna.

prof. dr. Petar Kes

Upit: policistoza
Autosomalna dominantna policistična bolest bubrega je nasljedna. Radi se o cističnoj pregradnji bubrežnog tkiva sa stvaranjem brojnih cista koje postupno zauzimaju cijeli bubreg, bitno smanjuju tkivo bubrega i dovode do zatajenja bubrega. Mnogi bolesnici osim policistične bolesti bubrega imaju, obično nesimptomatske ciste u jetri i gušterači, a moguća je pojava aneurizmi u krvnim žilama mozga, bolest srčanih zalistaka, divertikuloza debelog crijeva, kao i nastanak kila (preponska i pupčana).
Cista u jetri kod bolesnika s policističnom bolesti bubrega povećava se s dobi bolesnika. U dobi od 30 godina iznosi oko 10%, u dobi od 60 godina je oko 40%. Ciste koje nastaju iz epitela žučnih vodova, češće se nalaze u bolesnika s uznapredovalom bolesti bubrega. Većina bolesnika s cistama u jetri nema simptome. Ipak, mogući su bolovi i infekcija cisti. Za razliku od bubrega u kojih policistična bolest dovodi do zatajenja, funkcija jetre je u pravilu očuvana.
Preporuka: potrebno je redovno praćenje bolesti (zbog liječenja pridružene arterijske hipertenzije i poduzimanja mjera koje usporavaju nastanak kroničnog zatajenja bubrega) – internista-nefrolog.
S poštovanjem,
Prof.dr. petar Kes