Nefrologija

pitanje

lana

ja bih vas molila ako mi mozete reci da li je kronični glomerulonefritis izlječiv i koliko je to opasno,mom dečku je dijagnosticiran sa 16 godina,sad ima 24 i 3 put je završio u bolnici,ovoga puta mu je sedimentacija 37,a bjelančevine su mu bile 6,5 sada su pale na 2,75 te dali postoji mogucnost da sa nekakvom terapijom vise ne budu u urinu.U Rijeci vec 4 godine ne uzima ni Sandimun ni Medrol,nego zadnjih godinu dana uzima tritace(pa bih Vas molila ako mi mozete reci za sta se uopće uzima ovaj lijek).Unaprijed Vam se zahvaljujem

prof.dr.sc. Petar Kes

Poštovanja, dijagnoza, odluka o liječenju, način liječenja i prognoza postavljaju se osim na temelju kliničke slike i laboratorijskih nalaza, na temelju biopsije bubrega (svjetlosna, imunoflorescentna i elektronska analiza uzorka tkiva bubrega). Podatke niste naveli. Na temelju oskudnih podataka, a slijedom Vaših pitanja, moglo bi se pretpostaviti slijedeće: 1. radi se o kroničnoj bolesti koju se ne može izliječiti, ali se može pokušati usporiti njezin tijek i oštećenje bubrežne funkcije; 2. Tritace je lijek koji spada u klasu ACE inhibitora i rabi se u liječenju arterijske hipertenzije, ali i za smanjenje proteinurije. Učinci su ovisni o dozi - koju niste naveli. Regulirana arterijska hipertenzija i smanjenje proteinurije u bolesnika s kron. glomerulonefritisom važni su činitelji usporavanja bolesti.Najbolje informacije o bolesti sina u principu bi trebali dobiti od liječnika (pretpostavljam interniste-nefrologa) koji Vam liječi sina. S poštovanjem, prof.dr. Petar Kes