Nefrologija

Povecana urea u krvi

DS

Uz sve druge nalaze analize krvi koji su u granicama normale (glukoza, kreatinin, mokracna kiselina, ukupni kolesterol, trigliceridi i kalij) urea je povisena (12,00 mmol/L). O kakvom bi se poremecaju moglo raditi? Ima li razloga za zabrinutost?
Unaprijed hvala na odgovoru.

Prof. dr. sc. Petar Kes, dr. med.

Poštovana, na temelju navedenih podataka ne može se izvesti precizniji zaključak. Obzirom da je koncentracija kreatinina u serumu normalna, a ureja izolirano povišena, možda je ta povećana koncentracija ureje samo posljedica jelovnika (60% koncentracije ureje u serumu posljedica je bubrežne, a ostatak regulacije probavom). U obzir dolazi i interferiranje laboratrijske analize ureje s nekim lijekom. Preporuka: ponoviti nalaz, te se u slučaju patoloških vrijednosti ureje javiti internisti - pretpostavljam da imate i neke simptome radi kojih ste napravili laboratorijske analize.

S poštovanjem,

prof. dr. Petar Kes