Oftalmologija

Naočale ili ne?!

valek

Poštovani, naš uskoro petogodišnji sinčić je nedonošće koje se redovito kontrolira kod oftalmologa. Zadnji nalaz je sljedeći; Status VOD 0,6? , VOS 1,0 Cover test neg, konvergencija desno ograničena. BM:prednji segment oka uredna nalaza. Fundus : ROP regredirao, uredan nalaz makula i optičkog diska, retina prileži. Refleks na rožnici centralno , Cover test neg. Tr. skijaskopija desno: + 2.0 dsph: +0.50 Dcyl ax 100 i lijevo +2.0 . Kontrola za 3-4 tjedna. Da li je ovo nalaz za naočale ili? Što će biti drugačije za nekoliko tjedana jer se dr dvoumi imamo dojam. Unaprijed zahvaljujemo, srdačan pozdrav.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

To nije još nalaz na naočale. Vaš oftalmolog je napravio objektivni pregled dioptrije sa širokim zjenicama (skijaskopiju) te će najvjerojatnije odlučiti o dioptriji za naočale na slijedećem pregledu kad se zjenice suze. Navedena dioptrija nije velika niti neuobičajena u dječakovoj dobi, no svakako treba vidjeti može li se korekcijom dioptrije poboljšati vid na desnom oku.