Otorinolaringologija

česte upale uha

frogy

Poštovani,

moj sinčić (4 godine) muku muči s čestim upalama uha. Treći krajnik operirao je s 2 godine i 3 mjeseca, no situacija se glede upala nije baš poboljšala. Unatrag mjesec dana imamo već 2. upalu. Već 10 dana mu kapam operil p kapi, ali noću i dalje jako teško diše i hrče, čuje se da mu je nos potpuno začepljen. Trenutnu pije klavocin. Što mi je činiti?

Domagoj Parazajder, dr. med.

Niste naveli koliko su česte upale uha bile (koliko do sada, koliko u posljednjih godinu dana). Mala djeca često imaju po nekoliko upala srednjeg uha godišnje (vrlo često i uzastopnih). Ukoliko se to dešava, potreban je pregled orl-oga i procjena težine problema i eventualnih uzroka - s obzirom na smetnje disanja može se raditi i o recidivu adenoidnih vegetacija (unatoč operaciji mogu se vratiti). Dakle, učinite pregled orl-oga, fiberoptički pregled nosne šupljine, te timpanometriju (ipsitivanje stanja srednjeg uha, no s njom je bolje pričekati najmanje tri tjedna po sanaciji upale). Ukoliko se procjeni da opstrukcija trećom mandulom sudjeluje u problemu, potrebno je ponovno odstranjenje, a nekad je, ovisno o nalazima timpanometrije (ukoliko postoji potreba i praga sluha) potrebno dodatno saniranje srednjeg uha (lokalna terapija i rijetko, ukoliko sve to ne pomogne, miringotomija i postavljanje ventilacijskih cjevčica u uho). Lijep pozdrav!

frogy

Puno hvala!

Domagoj Parazajder, dr. med.

Nema na čemu, lijep pozdrav!