Otorinolaringologija

endoskopija

negoteti

zanima me koliko je endoskopija bolna za dijete?
I je li boljna uopće i ako možete ukratko opisati postupak!

Hvala!

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovana/i, s obzirom da ste se javili na ovaj forum, pretpostavljam da se kod vašeg djeteta planira učiniti endoskopski pregled nosne šupljine i epifarinksa, što se obično radi u svrhu utvrđivanja eventualno povećanih adenoidnih vegetacija (rjeđe nešto drugo). Takav pregled se obično radi fleksibilnim, tankim endoskopom, može se napraviti u epimukoznoj anesteziji (pošprica se malo lokalnog anesetetika u nos). Pregled je posve rutinski, traje desetak sekundi, no, bez obzira radi li se sa ili bez lokalne anestezije, malo je neugodan (ne gore od posjeta zubaru).

negoteti

Poštovani,u pravu ste.
Nisam bila detaljna u pitanju misleći kako je to pretraga samo za nosnu šupljinu....

Napisala bih Vam povijest bolesti mog djeteta pa ako Vam nije problem da prokomentirate ...

Od rođenja seromuk. sekrecija iz nosa.Bris nosa fiziološka flora.
Diše na nos i usta,otežano hranjenje.Isključivo dojeno dijete.
Do sada nije bolovao nikako.
Dob 5 mjeseci.Težina 9kg.

ORL nalaz

OFS .hiperemija blaža prednjih nepčanih lukova,tonzile mirne.
RNS insuf. valvula nosa obostr,,seromuk. sekrecija prisutna
OTS. obostrano mirni bubnjići

Potrebno učiniti endoskopiju nosa i citobris.
TH. U nos kapati fiziološku otopinu.

Citobris nalaz još nismo podigli.
A za endoskopiju smo naručeni.

Prvo ću zamolit Vaš komentar na ovaj nalaz,odnosno da mi laički objasnite.
Te bih Vas zamolila savjet vezano za fiziološku otopinu.
Naime neki doktori čak i specijalisti tvrde i preporučuju što manje "petljati" po nosu.Kapati fiziološkom jer tako se navodno pospješuje podloga za bakterije...
Je li ta tvrdnja točna i trebam li prekinut kapati nos djetetu,što njemu nije ni najmanje ugodno...?

Hvala !

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovana, opisani orl nalaz ne govori u prilog bilo kakvoj težoj bolesti, odnosno, takav nalaz se može naći i u velikog broja zdrave djece. Točniji odgovor o problemu koji vaše dijete ima mgao bih dati tek nakon vlastitog detaljnog pregleda i anamneze, no svakako učinite i traženu endoskopiju da se utvrdi stanje treće madule (adenoidne vegetacije), što bi mogao biti ključ prpblema kod vašeg djeteta. Kapanje fiziološke otopine u nos je vrlo korisna i posve bezopasna terapija te se može koristiti više puta dnevno unedogled. Neće pospješiti razvoj bakterija, već će otplaviti (ukoliko postoji) patološki sekret iz nosa te omogućiti sluznici nosa lakši oporavak. Želim vam puno sreće u liječenju.