Otorinolaringologija

Postoperativni tijek nakon operacije FESS

didich

Postovani,

pred 2 mjeseca mi je dijagnosticiran polip na desnom makrofacijalnom sinusu uz 100% zasjenjenje sinusa koji mi je stiskao bubnjic i uzrokovao osjecaj pritiska u licu i bol u uhu. Preporucena sam za operaciju Fess koju sam imala 01.06. gdje je polip izvaden endoskopski kroz nosnicu i ista je tamponirana na 2 dana. Takoder su mi laserskim putem prosirili nosne skoljke. Otpustena sam na kucnju njegu uz Klavocin antibiotik, Nasonex sprej, Aguamaris sprej, te Rapidol 400 tablete za bolove. Nakon skoro mjesec dana i dalje osjecam svakodnevnu glavobolju, te pritisak u sredini cela koji mi onemogucuje fokusiranje na citanje ili primjerice rad na kompjuteru. Pritisak je izrazeniji ako spustim glavu, ili pri nekoj vecoj fizickoj aktivnosti,gdje ponekad osjetim nesto kao kratkotrajnu omaglicu ili neravnotezu.

Zanima me koliko traje postoperativni tijek kod ovakve operacije i jesu li tegobe koje osjecam simptom potencijalne komplikacije? Je li potrebno napraviti jos neke pretrage?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru, lp,

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, uvidom u CT snimke sinusa u aksijalnom i koronalnom presjeku moguće je odgovoriti na Vaše pitanje. Sve ostalo je nagađanje.