Otorinolaringologija

Problem s govorom

Laufer

Imam 14 godina i imam problema s govorom.
Kada šutim dulje vrijeme teško mi je progovorit pa imam čudan glas, posebno u jutro imam smiješan glas u školi često ne dižem ruku za odgovor jer se pitam da li ću moći odgovriti normalnim ili smiješnim glasom, ali svaki puta kada progovrim par riječi, govorim bez ikakvih smetnja. To mi već ide na živce!
Pomozite?

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovani, u vašoj dobi promjene visine glasa najčešće su uzrokovane fiziološkim procesom odrastanja, odnosno hormonskim promjenama koje se javljaju u pubertetu (mutacija glasa). Ukoliko je problem jako izražen, posjetite orl-oga da se isključi bilo koji drugi uzrok (malo vjerojatno). Sretno!

Laufer

Nemam problema s govorom kada sam kod kuće ili s prijateljima nego samo kada moram odgovarati u školi.
Danas sam govorio normalno, akad me nastavnik ispitivao gubio sam glas na pola rečenice više puta.

Laufer

I moram reći da to već traje 5 mjeseci.

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovani, u tom slučaju problem nije morfološke prirode, nego najvjerojatnije psihogeni. Učinite za početak pregled kod logopeda (eventualno i psihologa), štio će najvjerojatnije riješiti vaš problem. Sretno!